Coöperatieve vereniging tot exploitatie van landbouwwerktuigen EN -MACHINES "GROOTSCHERMER" G.A. De schuur van de Coöperatie met daarnaast het woonhuis De notulenstatuten en huishoudelijk reglement van de Coöp. Landbouw Werktuigen Ver eniging Grootschermer zijn enkele jaren geleden geschonken aan de OHV. De goede geefster was Jantina (Tini) Wiedijk-Noordman, de echtgenote van Jaap Wiedijk, de zoon van Freek Wiedijk, die secretaris en bestuurslid was van bovengenoemde Coöperatie. Deze heeft gefunctioneerd van 1948 tot 1966. Op de plek waar ooit de Coöp. is begonnen, is niets meer terug te vinden. Onderstaand verhaal is gemaakt om niet te vergeten, en bedoeld als hommage aan de initiatiefnemers. Aanleiding Na de Tweede Wereldoorlog was er gebrek aan alles, materieel, materiaal en niet te vergeten de geldelijke middelen. Minister van Financiën Piet Lieftinck had direct na de oorlog een geldzuivering doorgezet om van al het zwarte geld af te komen. Hij is bekend geworden met 'Het Tientje van Lieftinck'. Deze zuivering duurde slechts één week, en in die week moest iedereen van één tientje rond zien te komen. Daar na kon men nieuw geld krijgen, in ruil voor oud geld, mits men kon aantonen dat het eerlijk was verkregen. Natuurlijk kregen de landbouwers ook met dit alles te maken. Gedurende de oorlog was er in de landbouw geen gebrek aan geld; er werd op grote schaal geruild, en ruilgeld was zwart. Na de oorlog was men weer terug bij af, had men nauwelijks landbouwmachines, en weinig geld. Inventief als men in die dagen was, waren er weldra landbouwers en boeren die zich verenigden en samen zochten naar oplossingen. Het duurde ook niet lang of er werden ver enigingen en coöperaties opgericht om gezamenlijk, met de enkele beschikbare landbouwwerktuigen, zo veel mogelijk landbouwers en boeren de hel pende hand te bieden. Men had de crisis en de oorlog achter de rug en was tot het besef geko men dat alleen door eendrachtig samenwerken grotere dingen tot stand konden worden gebracht. Het werkte sim pel. Men werd lid van een vereni ging, nam aan delen, en huurde 12

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 12