smeed,begonnen aan alle kanten los te la ten en scheuren te vertonen. Een deel van de kop was 'uitneembaar' geworden en moest nu met roestvast stalen schroeven op z'n plaats gehouden worden. "Ik kon hier niet veel meer aan doen, dan er wat lapmiddelen op toepassenaldus Ste fan Witteman "ik geef 'm hooguit nog vijf jaar, en dan is het gebeurd Op mijn vraag hoe hij het aan zou pakken bij een eventuele nieuwe zei hij: "ikzou 'm maken van eikenhout, bijvoorbeeld uit de mast van een oude zeilboot Dat is uitge werkthout en is m.i. het meest geschikt" Toch nog eens verder vragen. In het dorp kwam ik Cees Eijking tegen, ook niet de eerste beste als het gaat om kennis op het gebied van hout. Cees had een andere vi sie: "Ik zou kiezen voor teakhout. Er zijn be paalde teaksoorten die groeien op ijzerhou dende grond. Dit ijzer neemt de boom ook op, oersterk dus. Het nadeel is dat dit ijzer ook effect heeft op je gereedschap; dit is in een mum van tijd bot". Bij de Amsterdamse Fijnhouthandel had den ze weer een andere kijk op de zaak. Een medewerker adviseerde Douglas Pinaceae, of meer gangbaar, Oregon Pine. Veel houten sierkrullen de zgn. guirlandes en voluten worden hier ook van gemaakt. Dit vanwege de fijne nerfstructuur. "Een blok in één keer zou het mooiste zijn, want de verlijming is op den duur de zwakke schakel", aldus deze medewerker. Hij voeg de hier aan toe: Het bemachtigen een blok van 40x40x80 cm zonder kwasten, zou nog wel eens een hele toer kunnen worden, en indien gevonden, zal daar flink de knip voor getrokken moeten worden". Wat blijft er dan nog over? Ik besprak het een en ander met Leo den Engelse van de OHV, en die zei: "Ik weet dat het vloeken in de kerk is, maar je zou 'm eigenlijk van een soort kunststof moeten laten maken..." Daarmee verwoordde hij precies mijn gedachten. Ik denk dat de nieuwe vogel, door de beschikbaarheid van al die nieu we technieken, niet meer gehakt gaat wor den, maar uit een 3D-printer zal rollen. Met dank aan Lense Elzinga, Maja de Her der, Stefan Witteman en Ron Geerlings Eric Berkhout Fotomateriaal: Maja de Herder, Lense Elzinga, E. Berkhout en de OHV 10

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 10