Noodklok over de Eilandspolder? De vrees van dijkgraaf De Boer voor uit breiding van de overstroming was zeker terecht. Al in de ochtend van 14 januari bereikte de door de dijkbreuken naar bin nen kolkende zee de ringvaart van de Pur mer. Een ooggetuige zag hoe 'geweldige watermassa's' richting Kwadijk stroomden. Later die dag liep het zeewater het Noord hollands Kanaal in en in de middag van zondag 16 januari kwam het tot het dijkje langs de oostelijke oever van de Zaan. De ringvaart van de Purmer, het Noordhol- landsch Kanaal en de Zaan maakten deel uit van de Schermerboezem, de grote Noord-Hollandse waterberging. Het kon zich via de vaarten en kanalen van dit watersysteem gemakke lijk verder verspreiden tot Den Helder toe. Voor de polders op het oude land met hun lage en slappe ringdijkjes - inclusief de Eilandspolder - dreigde dan ook groot gevaar. Tijdens de voorlaat ste watersnood van 1825 was op deze manier de hele westzijde van de Zaanstreek met de stad Zaandam en alle daar gelegen grote dorpen als Zaandijk, Wor- merveer en Krommenie blank ko men te staan. Om het onheil te bezweren wer den snel de schutsluis in het Noordhollandsch Kanaal te Pur merend en de ringvaart van de Purmer afgedamd. Maar er moest meer gebeuren om de overstro ming onder controle te krijgen. De dijkjes langs rand van het blank staande Waterland waren te laag en te zwak om het met eb en vloed dalende en stijgende water te keren. Onder leiding van Provinciale Waterstaat werd daarom begonnen met de aanleg van een grote noodwaterkering. De dijkjes vanaf Zaan dam langs de Zaan, Wijde Wormer, Nek, Purmerend en rond de Purmer tot de Zui derzee bij Edam werden snel verhoogd met kistdammen. Die bestonden uit twee schotten van planken gestut door paaltjes op de kruin van de dijken. De ruimte tus sen de schotten werd gevuld met zand of aarde. De mobilisatie van het leger vorm de hierbij een geluk bij een ongeluk. De forten van de Stelling van Amsterdam wa ren volledig bezet en op zondagavond 16 januari marcheerden bijvoorbeeld de sol daten van fort Spijkerboor af naar de be dreigde ringdijk van de Wijde Wormer. Het warme eten lieten ze dampend op tafel achter. Na vier uur lopen was het meteen <J/S y/yy/ y 5 o! date or op mars naar de Wijde Wor- hard aanpakken geblazen, zandzakken vullen, sjouwen en neerleggen, terwijl het water steeds hoger steeg langs het lage ringdijkje van de Wijde Wormer ten oosten van 't Kalf. 8 v; m

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 8