Maar direct daarna wees hij op de dijk doorbraken die ernstige gevolgen konden hebben aangezien toch bij een ongun stige weerstoestand de overstrooming van de Eilandspolder ten zeerste gevreesd mag worden' De Boer wist waarover hij het had omdat hij kort tevoren was benoemd tot dijkgraaf van het Heemraadschap de Eilandspolder. Gelukkig zat het polderbe stuur onder zijn leiding niet bij de pakken neer. Wat heeft het gedaan om de water veiligheid te verzekeren? Vluchtelingen en collectes De overstroming bracht een grote stroom vluchtelingen op gang. Duizenden moes ten huis en haard verlaten. Het overgrote deel van deze mensen zocht een heenko men in Amsterdam en Zaandam. Maar ook De Rijp, Graft en Schermerhorn kregen met watervluchtelingen te maken. Zij von den onderdak bij relaties in de dorpen. Een door de gemeente De Rijp opgemaakte lijst noemt tien personen: Jan Ruiter (geboren Landsmeer 1865), boer van beroep, uit llpendam. Elizabeth Pauws (Nieuwendam 1863) met haar zoon Johannes Ruiter (llpendam 1901) uit llpendam. Carel Siekman (De Rijp 1876), met zijn vrouw Johanna Nieuwenkamp (Hasselt 1880) en hun drie kinderen Ida Jannetje (Purmerend 1905), Jannetje (Purmerend 1907) en Carel (Purmerend 1911). Het ge zin woonde in de Nekkerstraat te Purme rend en hij was timmerbaas op de melkfa briek Hollandia even buiten de stad. Cornelis Klaver Kzn. (llpendam 1839) uit Den lip. Trijntje Steur (Volendam 1896) uit Volen- dam. Deze lijst is niet volledig. Er verbleven ze ker meer personen kortere of langere tijd in het dorp. In de administratie van de wa tersnoodcommissie te Purmerend wordt bijvoorbeeld de echtgenote van M. Muis- ker genoemd. Zij vond met beide kinderen onderdak bij haar niet met name genoem de ouders in De Rijp. Ook te Graft verble ven vluchtelingen, maar helaas worden in het gemeentearchief geen namen of aan tallen genoemd. De zojuist genoemde ouders in De Rijp, die hun dochter met haar kinderen uit Pur merend opnamen, hadden het niet breed en vroegen een kostgeld van negen gul den per week. Muisker zelf had gelukkig nog werk en verdiende 12 gulden en een kwartje in de week. Daarvan kon het met het kostgeld bezwaarde gezin niet rond komen en Muisker vroeg hulp aan de in zijn woonplaats opgerichte watersnood commissie. Deze besloot op 24 maart hem drie gulden in de week steun te geven. Dat geld werd gefourneerd door de Algemee- ne Vereenigde Commissie ter Leniging voor Rampen door Watersnood in Nederland (AVC). Dit in Amsterdam gevestigde fonds was in 1861 ontstaan door fusie van twee oudere hulporganisaties. Ook burgemees ter P.A. Romein van zowel de gemeente De Rijp als Graft wist de weg naar de AVC te vinden. Op 16 februari ontving hij voor ie dere gemeente 100 gulden en op 30 maart nog eens 200 gulden. In totaal werd daar van 249 gulden en 50 cent uitgegeven, de rest kreeg de AVC terug. De gemeente Schermerhorn ontving 50 gulden van de AVC. Dat heeft waarschijn lijk te maken met de overkomst van drie kinderen uit Volendam, Cornelia (gebo ren 1901), Antje (geboren 1906) en Jan de Boer (geboren 1908). Hun ouderlijk huis stond in de Jozefstraat, een van de diepst gelegen straatjes van Volendam. Het water kwam daar tot de goot. De drie kinderen

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 5