Uit de oude doos Enige tijd geleden werd door Bertie Romijn-Nibbelink, een (aangetrouwde) nazaat van dhr. Romijn, voormalig burgemeester van De Rijp, contact opgenomen met de OHV. Zij was in het bezit van een fotoboek gemaakt ter ere van het 25-jarig jubileum van bo vengenoemde. Wij hebben altijd wel oren naar zulke schenkingen, en het fotoboek overtrof onze stoutste verwachtingen. Het be trof een verzameling grote afdruk ken (24 bij 17 cm) in een sepia-ach- tige kleurstelling. Een aantal foto's - vooral groepsfoto's met de bur gemeester omringd met Rijper notabelen - waren reeds bekend en in ons bezit. In het fotoboek is nergens een be schrijving, datum of aantekening te vinden. Ook achterop een van de (losgelaten) foto's staat niets. Doordat we dus al een aantal foto's hebben, weten we dat de reporta ge waarschijnlijk gemaakt is door N.V. Vereenigde Fotobureaux uit Amsterdam. Aan de hand van de gebeurtenis is er ook een exacte datum aan de reportage te han gen: januari 1925. Het moet een geweldige happening zijn geweest in De Rijp, én in (de) Graft(dijken). In het Rijper Nieuws- en Advertentieblad van januari 1925 is na te lezen dat het feest over twee dagen werd verspreid. Wie wat voorstelde mocht de burgemeester toespreken. Op woensdag 7 januari nam men al een voorschotje op het feest door de burgemeester van Graft te halen, waarna enkele onvermijdelijke bezoekjes aan plaatselijke scholen volg den. De openbare school, en na twaal jaar behaagde het de burgemeester (duidelijk zelf niet van 't houtje) om ook de in 1913 geopende (en katholieke) Jozefschool te bezoeken. Op donderdag 8 januari, de eigenlijke jubileumdag, volgden nog meer plichtplegingen, en werden de Graftdijken aangedaan per open auto. Zal frisjes geweest zijn zo begin januari. Om door te warmen werd er een receptie gehouden in het Logement 'Het Stad huis van Amsterdam', dat toen nog bestierd werd door Klaas Blokdijk. Het was ook daar waar de burrie allerlei cadeaus kreeg aangeboden. Namens 'de burgerij' kreeg hij een 'leeren club-fauteuil, en een door Spaarman beschilderd kamerscherm. De Maatschappij ter bevordering van de Nijverheid maakte zich er (wat bekaaid) vanaf met een 'mooie schemerlamp'. Natuurlijk werd het hele gebeuren muzikaal opgeluisterd door het Rijper 38

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 38