Toen en nu Voor elke nieuwe Kroniek bezoekt onze huisfotografe Thea Kolsteeg een locatie, en speurt naar dat ene plekje op een oude foto of prentbriefkaart om te zoeken wat er allemaal is veranderd. Deze keer bleef ze dicht bij huis om te proberen een 2015-replica te maken van de Toen-foto. Wederom niet zo'n oude 'Toen' deze keer, en.Jn kleur. Wat we zien is de oude brug van uit de Groeneweg van de Graftermeer naar de kruising Raadhuisstraat/Dorpsstraat. Het jaar? Ongeveer 1973 of 1974., misschien 1975 Zoals zoveel bruggen in de omgeving was ook dit exemplaar een zorgenkindje voor het Polderbestuur. De brug op de foto werd gebouwd in 1928, nog onder auspiciën van het College van Dagelijks Bestuur van de polder'De Graftermeer'. Ze verving daarmee een volledig houten exemplaar. Van houten naar betonnen brughoofden was al een verbetering van formaat, maar in het jaar van de bouw had niemand ooit gedacht dat het (zware) autoverkeer zo'n vlucht zo nemen. Een brug ook waar menig ongeluk is gebeurd. Ze was steil, en de verhalen van bestuurders die aan de Graftermeer-kant te water raakten, zijn legio. Ook het kleine knikje in de brug heeft menig lang voertuig vast doen komen zitten. In 1971 kwam er een deel van de S.W. 10 (nu N244) gereed. Dit had tot gevolg dat er nog meer verkeer de Graftermeer inging richting Graft en De Rijp. In 1975, toen het Noorderkwartier ondertussen aan de financiële touwtjes trok, werd de Groeneweg door de Graftermeer opnieuw aangelegd door de fa. Woestenburg. Nog zonder apart fietspad, want het hele verhaal kostte al ruim 1.8 miljoen gulden. Het is echter onduidelijk of de door de firma Ent uit De Rijp, gebouwde (huidige) exemplaar, hierbij inbegrepen zat. Wethouder N.A. Klijn, voormalig wethouder van Graft, mocht op 15 april 1976 officieel het lint doorknippen. Met de bouw van de nieuwe brug moest ook de oprit aan de Graf- terkant (hoek Raadhuisstraat) verbreed worden, echter, hier stond de woning van het echtpaar C. Ouwerkerk. Zij zijn uitgekocht en verhuisden naar een andere locatie. Wie de foto's bekijkt zou denken dat onze fotografe op de verkeerde plek is gaan staan, maar in werkelijkheid is de brug een heel stuk verlegd. Ook zien we dat er qua bebou wing het een en ander heeft plaatsgevonden. De (voormalige) woning van Sjors Oud staat er al, maar heeft tegenwoordig een kleurtje. Daarnaast de achterkanten van de in rood-blonde gevelsteen uitgevoerde woningen van Willem Prins en Loek Smit, en daar weer naast die van Han de Vries. Raadhuisstraat 2, de lange houten woning waar vroeger de Zeevarende Buul van Graft huisde, was toen grijs i.p.v. het huidige groen. Boerenac- tiviteiten zijn ook nagenoeg verdwenen op Graft; er staat nog altijd een hooiberg (twee zelfs), maar voornamelijkvoor de sier. 36

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 36