en gebouwen. Of de kinderen in de laag ste klassen ook wel eens mogen tekenen, wordt niet vermeld. De lagere klassen leren zingen op gehoor, de hogere klassen op noten. Zij moeten hiervoor oefenen in het herkennen en beheersen van intervallen en rusttekens. Driehuizen is honderd jaar geleden een dorp waarin het vooral stil is, radio en grammofoon zijn nog een schaars artikel. Als in de zomer de ramen van de klassen open staan, zal menig Driehuizer bewoner hebben genoten van de kinderstemmen. Het 4e en 5e schooljaar worden de be ginselen van naaien geoefend, evenals verstellen. In het laatste schooljaar volgt het naaien van huishoudgoed, en het verstellen van breiwerken. De kennis die werd opgedaan met de nuttige hand werklessen zal thuis waarschijnlijk direct toegepast zijn. Gebreide kousen en sok ken sleten snel in de houten klompen, en menig schoolmeisje moest, vóór zij mocht spelen, eerst een aantal pennen breien. Kennis der natuur wordt alleen in de hogere klassen onderwezen. Eerst leren de kinde ren over planten en dieren uit naaste om- geving en laterookdie van de Nederlandse koloniën. Ook de werking van werktuigen, uitzettingen van materialen, de barome ter, brandspuit, areometer, verdamping en koking, balans en magneten staan in het leerplan. Of deze kennis is bedoeld voor jongens én meisjes staat niet vermeld. Misschien worden de lessen in dierenbe scherming en verzorging van het lichaam meer als nuttige kennis voor de meisjes gezien, maar het leerplan spreekt niet van een scheiding in lessen aan jongens en meisjes. Bij handtekenen ligt de nadruk op het le ren natekenen van vormen. Dit vak wordt gegeven aan leerlingen vanaf de 4e klas. Na het natekenen wordt geoefend in het tekenen van loodlijnen, lijnen onder een hoek van 45 graden. In de hoogste klas wordt onderwezen in tekenen in perspec tief en het tekenen van planten, dieren Herhalingsonderwijs Dit onderwijs is bestemd voor leer lingen die na het lager onderwijs niet naar een vervolgschool in de stad gaan. In 1906 besluit B en W dat ook in Drie huizen Herhalings Onderwijs zal worden gegeven. Jaarlijks maken slechts enkele kinderen hier gebruik van. Het is niet gra tis en daarmee voor meester Vermeer een welkome aanvulling op zijn salaris. De deelname is echter vrijwillig; de school wet schrijft voor dat kinderen alleen tot en met twaalf jaar leerplichtig zijn. Dankzij het verslag over de cursus 1915-1916, dat meester Vermeer naar het college van bur gemeester en wethouders stuurt, weten we nu, honderd jaar later iets meer over de inhoud van dit onderwijs. 26 'der NATUUR I

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 26