De onderwijzerswoning Ook over de onderwijzerswoning is de schoolinspectie niet tevreden. Al in ok tober 1909 neemt de gemeenteraad het besluit om in de toekomst een nieuw huis te gaan bouwen: 'in aanmerking nemende den toestand van verzakking waarin zich de onderwijzerswoning te Driehuizen bevindt, in verband waarmede belangrijke reparatie of verbouw binnen niet al te lang tijdsver loop noodzakelijk zal worden; overwegende dat bij stichting van een nieuwe woning, met het oog op de huisvesting van het hoofd der school tijdens die stichting, het zeker voor keur zou verdienen op een ander dan op het bestaande terrein te bouwen; gehoord de toelichting van Burgemeester en Wethou ders'. Er wordt besloten om voor de nieuwe on derwijzerswoning een stuk grond aan te kopen ten westen van de school. Tijdens de woningbouw zal A.C. Jonker een groot gedeelte van zijn woning aan het gezin van het hoofd der school afstaan voor fl. 4,00 per week. Als vergoeding voor het ongerief dat de hoofdonderwijzer en ge zin in deze tijd ondergaan én de kosten 1 die zij voor hun verhuizingen moeten ma- I UITSLAG AANBESTEDING, I Bi} de Donderdag gehouxiien aanbesteding oor het bouwen vair een school met néér wijzers won ing te Driehuizen, gemeente i ;U)idL en Noord-Schermer, onder dien ar- jhitect E, Kal verb oer, was laagste inschrij- |er de heer C. M va!f& Latum ajhier: voor chooi f8199-—, woning f7200.—massa 15399.-, Publicatie 8 juli 1916 in het kath. nieuwsblad ken zal de familie fl. 150,00 ontvangen, uit te betalen op het moment dat de nieuwe woning zal worden betrokken. Het school hoofd schrijft een dankbetuiging aan B en W voor de hem toegezegde schadeloos stelling en vraagt tegelijk om een verho ging van zijn jaarwedde. De verhoging wordt overigens niet toegekend omdat 'men de salarissen wél kan verhoogen doch niet verlagen wanneer soms de tijdsomstan digheden dit zouden eischen'. De schoolmeester Als honderd jaar geleden de eerste paal voor de nieuwe school wordt geslagen, is Johannes Vermeer hoofd der Lagere School in Driehuizen. Hij is de opvolger van schoolhoofd Hendrik Hoekstra. Johan nes Vermeer is geboren in 1866 en woont en werkt tot 1906 als (hoofd?)onderwijzer in Schardam. Hij leest de advertentie waar in een schoolhoofd voor Driehuizen wordt gevraagd en besluit te solliciteren. Op 1 oktober 1906 wordt zijn benoeming door burgemeester en wethouders goedge keurd en wordt hem tevens meegedeeld dat, boven zijn jaarwedde, ook een woning wordt toegekend: 'het genot van vrije wo ning in het perceel no. 51, wijk B, benevens dat van den bij dat perceel behorende tuin'. Het gezin Vermeer bestaat uit de veertig jarige Johannes, echtgenote Geertje en drie kinderen. Zij verhuizen naar het kleine dorpje aan de rand van de Eilandspolder. Johannes en Geertje Vermeer zullen hier 25 jaar blijven wonen. Na 10 jaar, in 1916 of 1917, worden zij de eerste bewoners van de nieuwe onderwijzerswoning pal naast de school. In 1919 wordt de huurwaar de van het schoolmeestershuis vastge steld op - of verhoogd naar - 200 gulden per jaar. Dit bedrag wordt in mindering gebracht op de jaarwedde. Als meester Vermeer in 1924 vanwege ziekte van de schooljuffrouw gedurende tien weken ook het lesgeven aan de eerste klassen op zich neemt, krijgt hij hiervoor een vergoeding van 25 gulden. Een mooi extraatje! 22

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 22