zal na de bouw worden teruggeplaatst. Verschillende architecten dienen tekenin gen in en architect E. Kalverboer komt met het winnende ontwerp. Bouwbedrijf Van Latum uit Alkmaar is de laagste inschrijver en krijgt de opdracht om zo snel mogelijk met de bouw te beginnen. Uit het verslag van de gemeenteraad van 19 juli 1916 is te lezen dat die ochtend, nu 100 jaar ge leden, de eerste paal, de proefpaal voor de fundering, wordt geslagen. school geïnspecteerd door burgemeester en wethouders. Vele jaren is men tevreden doch in het verslag van 1907 is te lezen: 'Op het onderwijs valt niets aan te merken'. Over het gebouw is men echter minder te vreden. In het inspectierapport staat: 'De school in Driehuizen benevens de verbeterin gen welke in den loop van 1907 zijn aange bracht, over het jaar 1908 noodzakelijk nog verbetering behoeft'. Er worden maatregelen genomen. In 1910 krijgt de Driehuizer smid Daan Brouwer de opdracht een smeedijzeren hek met poort voor de school te maken en ook wordt naast de school een opslagruim te gebouwd. Bij slecht weer dient deze tevens als de Oudelandsdijk een afstandsprobleem. Wat is wijsheid? In een gemeenteraadsver gadering wordt geopperd om de gehele bevolking te laten meespreken. Dit voor stel wordt echter verworpen, en uiteinde lijk besluit men om tot stemming over te gaan. De uitslag is duidelijk, de meerder heid is vóór de bouw in het dorp. De nieu we school zal op het zelfde bouwkavel als de bestaande school worden gebouwd, maar dichterbij de ringvaart. Hiermee ontstaat aan de wegkant ruimte voor een speelplaats. Uiteraard moet de bestaande school hiervoor worden afgebroken. De in 1910 gebouwde overdekte opslagruimte kan blijven staan en het bestaande hek nastieklokaal. schilderwerk gym- Het wordt De in 1867 gebouwde school uitgevoerd door de Driehuizer schilder annex Hoogland. caféhouder Ondanks alle aan gebrachte verbe teringen keurt de schoolinspectie en kele jaren later het schoolgebouw af; het voldoet niet meer aan de eisen van de nieuwe tijd. Er wordt over vergaderd en men besluit een nieuwe school te bouwen. Maar waar? De gemeenteraad ziet meer dere geschikte locaties die echter allemaal voor en nadelen kennen. In Driehuizen? Dan liggen de woningen van kinderen van de Zuidervaart en Laanweg buiten de af- standsgrens zoals deze in de leerplichtwet is vastgesteld. Dichterbij de Zuidervaart en Laanweg? Dan hebben de kinderen uit de zes Schermer watermolens, molen de Wester en de boerderij van P. Reijne aan l>Vw\

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 21