De Driehuizer school, honderd jaar geleden In Driehuizen wordt al eeuwenlang onder wijs gegeven. Voor zover bekend was de school tussen 1564 en 1867 op verschil lende plaatsen in het dorp gehuisvest. In 1867 wordt het toenmalige, veel te klein geworden, houten schoolgebouwtje bij de jaarlijkse inspectie door de onder wijscommissie afgekeurd. Het onderwijs is goed, maar het gebouwtje is slecht en wordt zelfs een gevaar voor de gezond heid van de kinderen genoemd. Kortom, Driehuizen rond 1916 de school wordt afgekeurd en zonder ver betering of vernieuwing zal het onderwijs uit het dorp verdwijnen. De inwoners wil len hun school echter niet kwijt en verzoe ken de gemeenteraad van Zuid- en Noord Schermer met spoed maatregelen te ne men. Eind 1867 besluiten Burgemeester en Wethouders een nieuwe school te bou wen. Aan de zuidkant van het dorp, later het zogenaamde 'rijke end' genoemd, is een open plek. Tegenover de school is de pas torie. De kerk zelf staat ver derop aan de noordkant, het 'arme end' van het dorp. Als de kerk in 1912 verbrandt, wordt deze schuin tegenover de school, naast de pastorie, her bouwd. Twee maal per jaar wordt de Driehuizen in 1916een klein dorp, verscholen in een bocht van de dijk rond de Eilandspolder. De meeste mannelijke inwoners werken als boerenwerkman, sommigen hebben een paar koeien, een tuinderijtje en/of een kleine nering. De vrouwen blijven meestal thuis, zij zorgen voor het gezin en helpen zo nodig hun echtgenoot in de winkel of met agrarische activitei ten. Sommigen hebben een eigen nering, kleine verkoop aan huis en een aantal werkt als wasvrouw of werkster bij boeren in de naaste omgeving. Bij nagenoeg ieder gezin is het in komen bescheiden, het valt niet op, iedereen is arm. Het leven in het kleine dorpje is eenvou dig, overzichtelijk en iedereen kent elkaar. Er is lief en leed. Mensen worden verliefd of juist niet, huwelijken worden gesloten en een enkele keer ontbonden. Kinderen worden geboren en dorpsgenoten overlijden. De wekelijkse kerkdienst, het verenigingsleven en natuurlijk de jaarlijkse kermis geven ritme aan het dagelijks bestaan. Voor de boodschappen hoeft men het dorp niet uit en naast de kerk en de cafés is de school een centrale plek in het dorp. De school 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 20