Besluit Bij de schouw of controle van de dijk op 14 september 1916 bleken de onder houdsplichtige bewoners te Driehuizen vrij goed aan hun verplichtingen te heb ben voldaan, maar elders was en bleef de situatie zorgelijk. GS herinnerden dijkgraaf en heemraden in mei 1918 aan hun brief van 3 mei 1916. Het heemraadschap was daarna met de nodige goede intenties voor de dag gekomen, maar er gebeurde weinig tot niets. Dat is wel begrijpelijk. Het kleine Heemraadschap de Eilandspolder bezat gewoon onvoldoende financiële draagkracht en politieke, organisatorische en technische slagkracht om de door GS gewenste grootscheepse dijkverbetering uit te voeren. Wel volgde in 1919 een wij ziging van het bestuursreglement van het heemraadschap waarbij dit het beheer van de complete ringdijk in handen kreeg tegen een jaarlijkse betaling van zes cent per strekkende meter dijk door de oude onderhoudsplichtige eigenaren van erven en huizen. Daar bleef het in grote lijn bij. Pas nadat het Heemraadschap de Eilands polder in 1977 was opgegaan in het grotere verband van Waterschap Het Lange Rond werd er echt actie ondernomen. Het nieu we waterschap startte in januari 1979 met een grote dijkverbetering. De dijk werd rondom op een hoogte van 0,25 m NAP gebracht waarbij de oostelijke polderkade tussen De Rijp en Spijkerboor als eerste op de schop ging. In 1990 resteerden er nog twee zwakke punten, te weten de bebouw de kommen van De Rijp en Westgraftdijk. In overleg met de provincie werd besloten hier een minimumhoogte van 0,10 m NAP aan te houden. Deze kadeverbeteringen waren maatwerk. Afhankelijk van de toe stand op het erf werd gekozen voor opho gen, verbeteren van de beschoeiing of het aanbrengen van een damwand. Zowel de werken in De Rijp als West-Graftdijk wer den uitgevoerd door aannemingsbedrijf Woestenburg. Dit alles bleek in 1994 niet genoeg. In sep tember van dat jaar kreeg Noord-Holland inclusief De Rijp te maken overlast en scha de als gevolg van hoge waterstanden in de Schermerboezem na een week van onaf gebroken harde regen. Boezembeheerder het Hoogheemraadschap van Uitwate- rende Sluizen beveiligde De Rijp hierna met keerdeuren in de mondingen van de Tuingracht en de havens in de Beemster- ringvaart. Ze worden bij hoog boezempeil gesloten om het water buiten het dorp te houden. De kanovereniging Argonauten hield er een mooie nieuwe steiger aan over. Rond de eeuwwisseling liet Waterschap Het Lange Rond bovendien een zo goed mogelijk in het dorpsgezicht ingepaste damwand langs het Zwet in Schermerhorn plaatsen. Vers in het geheugen ligt ten slotte de verbetering van het Buizendijkje in De Rijp door Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier in verband met de ontwikkeling van het plan De Pauw. Diederik Aten (met dank aan de heren Piet Koning uitVo- lendam en Koos Woestenburg uit De Rijp) 13

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 13