leg tussen dijkgraaf en heemraden van de Schermer, het bestuur van de polder Krommenie en B en W van de gemeente plaats te Molletjesveer. Daar werd be sloten om de dijk langs de westzijde van Nauernaschevaart vanaf de Noordersluis in Krommenie in noordwaartse richting te verhogen. Wat later werd dit werk verbe terd met een kistdam. De Schermer nam één derde van de kosten op zich. De noodzaak van deze maatregelen bleek duidelijk tijdens een nieuwe storm van 17 op 18 februari 1916. Door de nog niet gesloten doorbraken stroomde veel water het blank staande gebied in. Het peil liep peil van circa 0,80 m NAP en het stroom de in woeste vaart dwars door de stad de Where in. Ook de kistdam op het dijkje langs de oostkant van de Zaan hield het niet. Weer begon het peil in de Schermer boezem inclusief het Noordhollandsch Ka naal op te lopen. Ingenieur Thomese van Provinciale Waterstaat stelde het bestuur van de Eilandspolder vanuit Purmerend per telegram op de hoogte: 'Noodwater- keering Nekkerweg en Zaandam doorge broken verwacht rijzing Schermerboezem'. In Oostgraftdijk kreeg J. Hannema om elf uur 's avonds iemand aan de deur met de vraag of de noodklok niet geluid moest De Breedstraat in Purmernd stondblank, nadat de kistdammen het hadden begeven stevig op, en wind en golfslag deden de rest. De kistdammen van de provinciale noodkering rond Purmerend begaven het op drie plekken in de vroege ochtend van 18 februari. Het water bereikte hier een worden omdat het water in het kanaal on rustbarend steeg. Hannema had de sleutel van de kerk, maar hield het hoofd koel en liet eerst navraag doen bij twee leden van het polderbestuur in het dorp. Die verze-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 10