Daarbij zat ook het gastenboek van het pension. Het geeft een aardig inzicht hoe het er in die tijd aan toe ging; van trivia liteiten tot gedetailleerde info over het werk, aangevuld met foto's. Zo was er J.C. Sterkenburg, een uitvoerder van Dirk Verstoep, die vertelde hoe hij van de periode 25 september 1958 tot en met 13 juni 1960, samen met soms wel tien an deren, in het pension verbleef. Om de tijd te doden huurde hij wel eens een tv. Grappig is hoe hij vertelt dat Pieter en Grietje daar eerst niet zoveel behoefte aan hadden, maar later tot het einde van de uitzending bleven kijken. Het was een bonte verzameling men sen, die uit heel Nederland neer waren gestreken in West-Graftdijk. Zo kwam de brugballanceerder uit het Bra bantse Schaik, de opzichter van Rijkswaterstaat uit Dom burg, en een andere opzichter uit het Drentse Schoonoord. Mensen waarvan de Besse's blijkbaar direct het hart ge stolen hadden, want volgens schrijfsels in het gastenboek verdienden Opa en Grietje Gods zegen, werden ze veel vuldig bedankt voor hun goede zorgen, en werd ze een lang leven toegewenst. Ook werd en passant de nasi van Grietje geprezen. Verandering van het land schap gemalen, zodat met de betonnen funde ring kon worden begonnen. De brug werd opgebouwd uit drie verschillende delen: twee landhoofden en een beweegbaar dek van staal. De beide landhoofden zijn voorzien van voorgespannen betonbal- ken, waar aan de noordelijke kant onder door kan worden gevaren. Het zuidelijke landhoofd ging een smal dijkweggetje overspannen: Kogerpolder. Door de aanleg van de brug kreeg de om geving - en dan vooral de noordkant - een totaal ander aanzicht. Ook hier was een dijkweg, met dien verstande dat het weg getje niet op, maar onderaan het dijkli- chaam liep. Het zou allemaal gaan veran- De drijvende hei-insta II lat ie, met links de oude vlotbrug. Er moesten bergen werk ver zet worden. Met een drijvende hei-instal latie werden betonnen palen van twin tig meter de kanaalbodem ingedreven, waarna met damwand een bouwput werd gemaakt. Deze werd met pompen droog- deren, want de nieuwe brug zou bijna vijf meter boven het wateroppervlak van het kanaal uit gaan torenen. Er moest dus een zand opgespoten worden, en niet zo wei nig ook. In totaal, dus voor zowel de zuid- 8

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 8