Ook over de balans valt nog iets te zeggen, deze is in 1621 gemaakt door J. Langenberg die werkzaam was in Amsterdam van 1585 tot 1630. Dit is te herkennen aan het merk met IL, hart met pijl erdoor in het driehoekige balansschaaltje. En zelfs van de houten doos is bekend waar deze gemaakt is. Het heeft een bekend merk van de stad Keulen, zo was deze Grafter muntgewichtdoos feitelijk een internationaal project. Naast deze muntgewicht doos zijn in deze tentoonstelling ook losse muntgewicht vond sten uit het Eilandspoldergebied, o.a. muntgewichten uit De Rijp die bij een flinke brand gesmolten zijn - mogelijk de brand van 1654. Verder een voorbeeld van de eerste - Ro meinse munten die ooit in Noord Holland gebruikt zijn en vooralsnog de oudste munt uit ons poldergebied. Er worden ook valse zilveren munten getoond, rekenpenningen, munten als speelgoed, muntgeld uit Scandinavië, uit het Bourgondische rijk, Spaans zil vergeld en - bijna - valse duitjes, 'aangegroeide' munten, samengesmolten munten en afgewaardeerde munten. Allemaal voorbeelden van het alledaagse geldverkeer in vroe ger tijdenOude munten en muntgewichtjes die in de tuinen of onder de vloeren van huizen in de dorpskernen nog steeds te vinden zijn, en die ons er aan herinneren dat een rooie duit of een stuiver toen meer dan ooit het verschil kon maken. Reden genoeg om in deze tijd van afnemend handgeld, deze twee vitrines eens te bekij ken en te beseffen hoeveel moeite er gedaan werd in de 17de eeuw om met klinkende munt van koper, zilver en goud de economie op een betrouwbare wijze draaiende te houden. Peter Eggers Met donk aan DJ van de muntgewichten internet site STICHTING VRIENDEN VAN HET MUSEUM IN T HOUTEN HUIS Dagelijks Bestuur: Voorzitter: Aldert Pilkes Ledenadministratie: Neeltje Blokdijk-Pilkes, telefoon 0299 672430 Het lidmaatschap geeft recht op het ontvangen van 'De Kroniek', het bijwonen van ope ningslezingen, en gratis toegang tot het Museum In 't Houten Huis en het Grafter raad huis. De bijdrage wordt ook besteed aan aankoop en restauratie van objecten. Minimum bijdrage 15,00 per jaar. Postadres:Tuingracht 13,1483 AP De Rijp Bankrelaties: NL77ABNA 08435 91 684 NL78RABO 03569 28 969 51

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 51