De Kogerpoler(vlot)brug Wie vanaf het Schermereiland de Zaanstreek in wil, stuit vanzelf op een door onze voorvade ren gecreëerd obstakel: het Noordhollandsch Kanaal. Toentertijd - in 1824 - een belangrijke stap in het verbinden van steden en het vervoer over water, tegenwoordig een miljoenenver slindend traject van keersluizen, vlotbruggen, gemalen, pontjes en spuisluizen, waar vooral de automobilist in zijn of haar optiekalleen maar last van heeft: Het onderstaande verhaalt over hoe de Kogerpolderbrug als vaste verbinding tot stand kwam tussen de Starnmeer en de Schermer. De vlotbruggen Met het gereedkomen van het kanaal in 1824 begon men direct met de bouw van zgn. vlotbruggen. Om uit te leggen wat dit zijn, is een citaat van de Wikipedia-pa- gina misschien wel de kortste klap. Hierin staat: 'Een vlotbrug is een beweegbare brug, die opengaat door horizontaal te bewegen (zonder te draaien). De brug bestaat uit een op- en een afrit, die vanaf de wal naar een vlot leiden. Als de brug opengaat wordt dit vlot onder de op- en afrit getrokken, of om een scharnierpunt op een landhoofd naar opzij weggedraaid, langs de oever, zodat er een doorgang wordt gecreëerd voor de De Vlotbrug gezien naar het zuiden, links de school. scheepvaart: We zijn inmiddels 192 jaar verder, maar die vlotbruggen liggen er vandaag de dag nog steeds. Boven Alkmaar vinden we resp. de Koedijkervlotbrug, de Burgervlotbrug, de Sint Maartensvlotbrug, en de vlotbrug bij 't Zand. In 2012 kwam bij Koedijk de Reker- vlotbrug gereed, maar door allerlei kinder ziekten en foutieve berekeningen, is deze lange tijd gestremd geweest. In de volks mond kreeg de brug daardoor de bijnaam: 'De Rekerflopbrug'. Voor veel vlotbruggen is in de loop der jaren een alternatief ge zocht. Soms door middel van pontjes, zoals tot 1959 de Schermervlot brug midden in Alkmaar bij de Bierkade, maar meestal werden ze ver vangen door beweeg bare bruggen, de zgn. basculebruggen. De Kogerpoldervlot- brug Hier, aan de rand van het Schermereiland hadden wij dus ook een vlotbrug, ik gaf het al aan in het voorwoordje. Het lag bij KOOGERPOLDER

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 4