De totstandkoming van het boek Cora Ney- Bruin, gedegen en deskundig medeschrijfster van het boek, deed uit de doeken hoe het een en ander tot stand was gekomen. "De taak van de Oudheidkundige Vereniging is om het verleden levend te hou den. Allerlei mensen hebben dit gebied door de eeuwen heen vorm gegeven. Er is gepro beerd met dit boek naar de Eilandspolder te kijken door de ogen van de tuinders. Naar de opkomst, de bloeitijd en naar het verdwijnen van de tuinderijen De schrijvers hebben gezocht naar de ge schiedenis van deze tuinders, weliswaar beperkt tot ongeveer honderd jaar, maar even zo goed een lange periode. Veel persoonlijke herinneringen van tuinders staan beschreven. Over zwarte landjes, tuindersvletten en boetjes. Een vaak moei lijk leven met mooie momenten. Na het verdwijnen van de tuinderijen verandert de polder van een waardeloos land tot een waardevol recreatie-en natuurgebied. Vijftig jaar camping Siemjan Vethman, tuinder en mede-eige naar van de camping legde het idee om een boek te maken over de geschiedenis van de tuinderij voor aan de Oudheidkun dige Vereniging. In zijn beleving is zelden een idee zo warm onthaald.Wij, Agitte en ik, doen ons werk in een omgeving met veel geschiedenis en historie. Ik vertel dit verhaal bijna elke week aan gasten tijdens onze rondvaart en aansluitend bij de rondleiding door de kassen van de camping, waar ik mijn groentes kweek. Dus de link was snel ge maakt dat wij het verhaal van de tuinbouw in de Eilandspolder niet verloren wilden la ten gaan. Ook was het onze wens om iets terug te doen voor de gastvrijheid van Graft. Een boek uitgeven over de geschiedenis van de tuinbouw zou recht doen aan vele Graf ters. Immers welke Grafter familie heeft niet direct of indirect met de tuinbouw in de Ei landspolder te maken gehadWe zijn ook blij dat Jenny Mulder in het oude raadhuis van Grafteen tentoonstelling heeft ingericht over dit onderwerp. Je kan het je nauwelijks voorstellen maar in de Eilandspolder werden vroeger veel augurken geteeld. Wanneer de prijzen goed waren, was er niet alleen een goede kermis eind september voor de kermis exploitanten en de Grafters, maar was ook de winter goed door te komen met het ver diende geld van de augurken. Ik wens dan ook alle aanwezigen, de OHV en het muse um een goed augurkenjaar toe Uitreiking 1ste exemplaar Fred Hoek, bestuurslid en archivaris van de OHV, krijgt als laatste het woord. Over het boek wil hij nog wel iets kwijt. Bij het op nieuw doorlezen kon hij niet snel ontdek ken waar hij ophield met schrijven en de ander weer begon. Het geheel is zeer ho mogeen geschreven en is een compliment voor ons schrijvers, zegt hij, maar ook voor het opmaakwerk en de verdeling van de teksten door Eric. Er zullen ongetwijfeld fouten in voorkomen, maar de missie om de tuinders uit de modder te trekken is in zijn ogen geslaagd! Fred heeft zelf een bloedhekel aan tuinie ren, maar vond het wel leuk om over de tuinders te schrijven. Als laatste spreker vindt hij zichzelf eigenlijk voor Piet Snot staan, want alles is al gezegd. Maar de eer om de twee eerste exemplaren van het boek te mogen uitreiken aan Gré en Annie van Petten vergoedt veel. Gré kende hij niet zo goed, maar Annie des te meer. Hij kwam haar tegen in de bus naar Alkmaar tijdens hun schooltijd en op de dansvloer. En de bekentenis dat hij heimelijk verliefd was op Annie leidde tot een bulderend 42

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 42