haar, met of zonder glas in de hand, naar het raadhuis om de tentoonstelling te be zoeken. 77 bezoekers hebben dit gedaan. Tuinderskind Agitte Wonder leest een brief voor van een tuinderskind. De brief komt uit het boek "100 jaar veiling en tuinder". Een kind wat aandacht vraagt voor de armoede bij hen thuis. Voor het feit dat de aardbeien hen al lemaal op de knieën kreeg. En dat ze maar één verschoning hadden. Ze schrijft over de "kromme ruggen" van de mannen en over de hondenkarren waarmee ze naar de veiling gingen. Maar dat ze pal stonden als één gezin en hun zorgen deelden. Wonen en werken in de Eilandspolder Simon Ruiter, verhaalt over het werken in de Eilandspolder. Kleinzoon van een tui- eigen werk Simon Rui voor III III ill III III III II III II der, maar zoon van een agrariër en zelf ook in hart en nieren agrariër. Hij begint met te verzuchten dat die tuinders het toch maar mooi eerder voor elkaar hebben gekregen de geschiedenis van hun vak te laten be schrijven dan de boeren. Een beetje jaloers was hij wel volgens mij! Simon deed een oproep als agrarisch on dernemer in de Eilandspolder en al jaren werkend en wonend aldaar, om toch voor al niet alleen vanuit de eigen positie te kij ken naar de polder. Niet doen. Kijk naar de belangen van de recreant, natuurbeheer en van de boeren. Er zijn veel emoties rondom de polder. Emoties van de recre ant, die intens geniet van het varen en het picknicken in de Eilandspolder. Emoties van de natuurorganisaties, die weer hun belangen hebben. En emoties van de boe ren, die ook weer eigen belangen hebben. Een ieder moet met elkaar samenwerken om de polder in stand te houden met alle dynamiek die daar bijhoort. Dat samen werken gaat in golfbewegingen en is vaak moeilijk. Vroeger hadden de tuinders en de boeren vaak mot met elkaar. Nu zijn dat de natuurorganisaties en de boeren. En verder sprak hij over de keuze voor het veenmos, de Noorse woel- muis en de nieuwe CO; be palingen. Hij heeft in alle afgelopen jaren veel ver anderingen meegemaakt en volgens mij kon hij nog uren doorpraten. De tuindersvrouw Ondergetekende mocht vertellen over De tuin dersvrouw. De tuinders vrouwen hebben in de schaduw van de tuinders mannen een grote rol ge speeld. Ze deelden de zorgen als de oogst door ziekte, wateroverlast of andere narig heid dreigde te mislukken. Maar ze deel den ook de vreugde als de oogsten goed waren en er vette jaren waren. Ze hielpen 'vanzelfsprekend' als onbetaalde knecht 40

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 40