Leven van de wind ....Houtzaagmolen De Pauw Op zaterdag 16 april 2016 is de officieel de tentoonstelling teven van de wind' geopend in het Museum In 't Houten Huiste De Rijp. Een 'must' voor een ieder die geïnteresseerd is in de vele molentype die de afgelopen eeuwen op het Schermereiland hebben gestaan. Bij het ter perse gaan van deze Kroniek loopt de tentoonstelling al. Niettemin wilden wij een 'voorproef je' plaatsen over Houtzaagmolen De Pauw. Houtzaagmolen De Pauw Deze molen stond iets ten zuiden van De Rijp in de Oostervenne, tegen de Eiland spolderdijk aan de Beemster-ringvaart. Wie een wat oudere kadastrale kaart be kijkt, ziet het langwerpige erf tegen de dijk liggen. In de jaren 1970 was het perceel naam 'te bequaemer plaetse met groote ende leesbare letteren op de selve moolen stellen op dat van andere moolens magh on der scheyden werden.' Voordat de molen naar De Rijp kwam, had deze buiten de stad Hoorn gestaan. naam. Janszn. in het landschap nog herkenbaar aan het rechthoekige rijtje wat magere boompjes. De naam van molen De Pauw is dus niet ver bonden met een eigenaar van die Huygh heeft gewoon een die rennaam uitge zocht. Die kwa men vaker voor. Zo had je op het Schermereiland ook de molen namen: Haas, Reiger, Beer, Windhond, Zeug, Bul, Valk, Eend, Kokmeeuw, Raven, Zalm, Dolfijn, Veldhoen, Krokodil, Ezel, Haviken Haan. Op 28 juli 1682 kreeg de Rijper houtzager Huygh Janszn. een windbrief (zeg maar een bouwvergunning) vooreen'wintzaag- moolen omme balcken mede te zaagen'. Hij moest daarvoor elk jaar op Allerhei ligen vijf gulden betalen en een van de voorwaarden was dat hij de molen de naam 'De Pauw' zou geven. Hij moest de De Pauw was een achtkante balkenza- ger met twee zaagramen. Het hout werd door de ringvaart aangevoerd. Er was een roeiboot, later een zeilpraam waarmee het gezaagde hout naar de klanten werd gebracht. Bij de molen stonden houtlood- sen en een knechtswoning. Later werd het 34

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 34