Addendum: De Bulloper In de vorige Kroniek stond een artikel over de bulloper en de bullestieken die voornamelijk in West-Friesland en in de kop van Noord-Holland te vinden waren. In 'ons'gebied kwamen ze niet voor. Natuurlijk stuitte ik pas na publicatie op allerlei aanwijzingen die het tegendeel bewe zen. Het begon al met Pieter Besse, de bul loper van West-Graftdijk, nota bene afgedrukt op een prentbriefkaart van begin vorige eeuw. Ok, iemand over het hoofd gezien, dat kan gebeuren, maar het bleek nog niet alles. Het was ook na publicatie dat ik een artikel tegenkwam in de Alk- maarse Courant uit een niet nader genoemd jaar. Het ging over een bul loper in Grootschermer. Net buiten Grootschermer, op de hoek van de Meerdijk en de Kopdammerdijk, stond tot 1967 een stokoude boerderij. Laten we eens andersom beginnen. Toen het tweeën- twintigjarige ambtstermijn van burgemeester WJ. Driessen erop zat, kocht hij het boer- Riet en Sjouke Palsma voör het oude bulhuis derijtje van de in 1891 in Oterleek geboren Pieter Jongert. Deze was daar sinds 1911 ei genaar van en had er ook geboerd. De boer derij ging onder de slopershamer en Dries sen liet er de huidige woning neerzetten. Vóór Pieter Jongert was de boerderij het do mein van Gerrit Wiedijk, de jongste zoon van Pieter Wiedijk en Neeltje Renses. En daarmee zijn we zomaar in 1830 aanbelandt, toen de twee voornoemden in het huwelijk traden. Pieter Wiedijk (13/10/1804) staat In het be volkingsregister ook expliciet vermeld als stierhouder/veehouder. Het adres in Noord en Zuid Schermer was Noordeindermeer 91. Toen Wiedijk in 1861 overleed, zette zijn vrouw Neeltje het bedrijf voort, maar het is onwaarschijnlijk dat zij met de stier het dorp inging; bullopen was bepaald geen vrou wenwerk. Zoon Gerrit was met zijn acht jaar oud nog wat jong om het stokje van zijn vader over te nemen. Toch lijkt het erop dat hij uiteindelijk is gaan bullopen, en zijn het waarschijnlijk zijn oudere broers, geweest, die de honneurs waarnamen totdat hij het volle wasdom bereikte. Ondanks dat het behoorlijk lang geleden is, heeft men in Grootschermer de plaats daar aan de dijk altijd verbonden met de professie van Pieter Wiedijk toentertijd. Toen het huis werd gebouwd, hing buurman Kees Wagenaar bij wijze van eerbetoon een bordje aan het huis met daarop de tekst:'t Bulhuis. En de daarop volgende bewoners hebben dit altijd zo gelaten, ondank dat ze misschien geen idee hadden waar de naam vandaan kwam. Er is ook nog een fraai Westfries gezegde in relatie met het bullopen, deze luidt:"Als de nood hoog is, loopt de dominee met de bul". Eric Berkhout Bron: Ed Dekker,Alkmaarsche Courant. Foto. Riet Palsma li: u»;ïïïi«; wh» *mij ït

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 33