wel behoorlijk lang. Of heeft men wellicht gebruik gemaakt van tweedehands hout? Wat ook veel voor kwam was het 'afpellen' van de ingebrande houtconstructies, waarna er weer 'schoon' hout te voorschijn kwam. Door het ontbreken van brandsporen lijkt het erop dat hier geen sprake van is geweest, en ook waren er geen sporen van boorgaten, kepen of ravelin- gen, die duiden op hergebruik. Want dat hergebruik is toch wel het eerste waar je in dit geva aan denkt. t Een concept-versie van dit artikel kwam terecht bij van Dirk J. de Vries, bouwhis- toricus bij de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. Zijn visie laat zien dat één zwa- uw nog geen zomer maakt. Hij heeft wel degelijk een punt door te zeggen dat met de uitkomst van één of twee balken niets over de ouderdom van een pand te zeg gen valt. Er zijn te veel factoren die dat kunnen beïnvloeden. Bij het RCE hanteert men de norm van minstens vijf monsters per bouwfase. Over mijn in dat concept gehanteerde slotzin "Pos als alle historische panden in de dorpskern van De Rijp een stuk balk af zouden staan aan een dendrochronologisch onderzoekcentrum, weten we meer", was hij ook niet te spreken. Wellicht ontging hem de licht cynische ondertoon, want om meer te weten te komen over ouderdom van de historische panden in De Rijp pleitte hij vooreen meer strategische aanpak, waarbij gebruikt ge maakt kan worden van een licht destruc tieve onderzoeksvorm. Door middel van een speciale holle boor kan de kern uit een balk gehaald worden en onderzocht. Hiervoor zijn allerlei richtlijnen, maar het grote voordeel is dat er niet gesloopt hoeft te worden. Zaak is natuurlijk wel dat - om een goed beeld te krijgen - alle historische panden deel gaan uitmaken van het on derzoek. En ga dat maar eens voor elkaar krijgen. Eric Berkhout Bronnen: Internet; Wikipedia; Onderzoek van Prof. dr. Esther Jansma; www.stich- tingring.nl; www.noviomagus.info. Fotomateriaal: internet Wikipedia; Ron Geerlings; Jean Penders. Met dank aan Ron Geerlings 32 :Ï:2Ï! SSKS 'Jt;i Xi r'

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 32