Dendrochronologisch onderzoek in De Rijp Bovengenoemde wetenswaardigheden zijn allemaal redelijk ver van ons bed, maar De Kroniek zou De Kroniek niet zijn als we dit onderwerp niet zo weten te draaien dat het' in ons straatje' past. Zoals al eerder gezegd, is dendrochrono logisch onderzoek tegenwoordig ook voor de gewone sterveling bereikbaar, n november 2014 kreeg Rechtestraat 78, ook wel bekend als'Het huis met de arend', nieuwe bewoners. Met in achtneming van de regels die gelden bij zo'n monument werd een inpandige verbouwing uitge voerd. In de achterkamer zat een niet ori gineel, verlaagd plafond. Boven de tuin deuren in de achtergevel zit een 15-ruits bovenlicht dat hierdoor maar voor een gedeelte tot zijn recht komt. Bij het weg slopen van dit plafond kwamen er vier originele eiken balken te voorschijn. Van Een paar honderd jaar oud en....volledig verrot twee daarvan waren de zgn.'kopse kan ten'volledig ingerot. Deze verbouwing kwam dus eigenlijk precies op tijd. Met behulp van een aannemer werden de balken afgezaagd en weer aangeheeld met nieuwe stukken. Wat overbleef was een kruiwagen vol vermolmd hout en twee stukken die nog redelijk intact waren. Het historisch besef van de nieuwe bewoner maakte dat deze reststukken via een bevriend archeoloog terechtkwamen in het dendrochronologisch onderzoekscen trum van Dr. Karl Uwe HeuBner in Ber lijn. In maart 2015 kwam daar vandaan een brief met daarin een summier, maar stellig rapport: van twee ingeleverde 'Eiche' monsters was er één van een boom geplant in 1421 en de andere van een boom geplant in 1461....! Vrij vertaald uit het Duits zijn deze data het 'beginn'. Tot zover is het nog prima behap baar, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het hierna toch wel een beetje raadsel achtig wordt. Want het rapport gaat verder met de termen 'Ende' en' Falldatum'. Deze laatste is ontegenzeggelijk het kapjaar, maar de term 'Ende', die een kolom eerder wordt gehanteerd, roept vraagtekens op. En helemaal omdat ook te zien is dat er bij alle twee de monsters een tussenpose van ruim twintig jaar zit. Wat het verschil is, is onduidelijk, en het rapport geeft hier (jam mer genoeg) ook verder geen uitleg over. In de laatste kolom wordt met het +/- teken een marge van tien jaar aangehouden, en wordt ook nog even vermeld dat de boom in het zuiden van Duitsland heeft staan groeien. Hoe men dit weet? Ook weer aan de hand van die referentiekalenders, en hierbij krijgt de wetenschapper wat hulp van de loop van het rivierenstelsel en waar deze uitkwamen. In die tijd samen met de ifrk WW*}*; S3 7.' .j-1 r«: r*',rzx V SOB l&iïËÊÊéÊÈÊM *JÈ3&

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 30