te begrijpen. Als u door blijft lezen, wordt de clou snel duidelijk. sprake was van opslag. Zo zijn er nog wel wat 'losse eindjes'. Door de toenmalige bodemgesteldheid, voch tigheid en de (al dan niet) zonkant van de boom, kunnen afwijkende jaarring patronen ontstaan. Als juist zo'n monster wordt onderzocht, kan er zomaar eens een 'vreemd'jaartal uitrollen. Er kan dan ook (wederom heel voorzichtig) gezegd worden dat dateringen op grond van dendrochronologisch onderzoek niet de absolute zekerheid biedt die veel weten schappers er zo graag aan zouden geven. SEen 'duur' woord, kans eens te laten onderzoeken hoe oud zijn of haar pand nu werkelijk is. Buiten het technische onderzoek zijn er ook praktische zaken die meegenomen kunnen worden in het onderzoek. Grenen of eiken? Elke houtsoort heeft zo zijn spe cifieke kenmerken. Voor deze laatste soort gold dat het eigenlijk direct na het kappen verwerkt diende te worden. Want hoe lan ger het hout lag, des te harder het werd, en dus moeilijker te verwerken tot planken en/of balken. Tegenwoordig met de mo derne machinerieën, misschien niet zo'n probleem, maar vroeger, met de trekzaag of bijl, een heel ander verhaal. En reken maar dat men dat toen ook wist. Oké, niet iets om een heel onderzoek aan op te hangen, maar hier kan wel (voorzich tig) uit geconcludeerd worden dat de kap- datum van de boom en de bouw - of ver werking van het hout in een pand - dicht bij elkaar liggen. Voor grenen - een veel zachtere houtsoort - ligt dat anders. Het kapjaar hoeft niet persé het verwerkingsjaar te zijn. Omdat het vervoerd moest worden en er soms Feiten en trivia Toch leidt het bestuderen van de onder- zoekgegevens tot de conclusie dat deze onvoorstelbaar gedetailleerd zijn, en ook dat men duizenden jaren'terug kan kijken'. Zo vond men in een bepaald gebied in 1628 vóór Christus de jaarringen wat aan de dunne kant. De onderzoekers brachten dit dan in verband met een enorme vul kaanuitbarsting waardoor de temperatuur op aarde aanzienlijk daalde. Ook de inslag van een meteoriet, ergens in de vijfde eeuw, werd teruggezien in de jaarringen. Maar er zijn ook meer triviale praktijkvoor beelden: zo heeft men kunnen vaststellen dat een bepaalde viool, gebouwd door An tonio Stradivari (Stradivarius) uit dezelfde boom kwam als een viool gebouwd door de (iets minder bekende) Pietro Giacomo Rogeri. En deze dan: het toeschrijven van enkele schilderijen aan de vermaarde Hi- eronymus Bosch, moest worden herzien, omdat de boom waar de lijst van gemaakt was, pas 100 jaar na diens overlijden werd gekapt. Ondanks dat mijn boerenverstand bij deze laatste zegt: "kan de lijst later niet vervangen zijn?" toch wel fascinerend.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 29