Zomeravondwandeling op dinsdag 21 juni naar Purmerend Dit jaar hebben we een bestemming dicht bij huis gezocht. Purmerend zal misschien voor een ieder bekend lijken,maar met een gids van het Gilde Purmerend zullen we on getwijfeld toch veel verassende dingen te horen en te zien krijgen. Purmerend is ontstaan als handelsnederzetting voor de visserij en scheepvaart tussen de (nog niet drooggemaakte) meren Purmer, Beemster en de Wijde Wormer. De naam Purmerend is als volgt te verklaren: "het leght aan 't eynde van de Purmer'. Purmerend was rond 1340 een gehucht, maar kwam daarna tot bloei. Willem Eggert mocht in 1410 van graaf Willem de Zesde een eigen kasteel bouwen dat in 1413 gereed kwam; slot Purmersteijn. Purmerend kreeg in 1434 stadsrechten. Vanaf 1392 bezat de stad twee kloosters, waarvan het St. Ursula het bekendste was; dit bevond zich op de plek van de huidige Koemarkt. Door het verkrijgen van marktrechten kon de stad Purmerend groeien als handelscen trum voor de nijverheid. De stad kreeg het recht op twee jaarmarkten en een weekmarkt, en sinds de 16e eeuw de bekende veemarkt. De stad is omgeven door droogmakerijen, zoals de Purmer (die sinds het einde van de 20e eeuw deels tot Purmerend behoort), Beemster en Wormer, die in 17e eeuw werden ingepolderd. De stad werd het marktcentrum van de omgeving. Maar na de vele veeziekten tussen 1995 en 2001 is de koeien- en schapenmarkt niet meer in de open lucht toegestaan. De veemarkt is daarom verplaatst van het centrum naar het industrieterrein. De wandeling begint om 19.30 uur op de Kaasmarkt.Twee gidsen zullen ons rondleiden door de stad. De wandeling zal ongeveer anderhalf uur duren. Daarna is er nog gelegen heid om met elkaar nog even na te zitten met een kopje koffie (voor eigen rekening) bij Café Landsdael op de Koemarkt 13. Tot ziens op dinsdag 21 juni. MichèleTromp Open Monumentendag 2016 Op zaterdag 10 september zullen onze monumenten weer voor publiek worden open gesteld. De Stichting Open Monumentendag wil in heel Nederland een groot en breed publiek bewust maken van monumenten, om zo de belangstelling en de waardering voor, en de betrokkenheid bij monumenten te vergroten. Na 30 jaar is de behoefte ontstaan om daar een extra draai aan te geven. Dit jaar zal voorzichtig worden geprobeerd om zich meer te richten tot alle generaties en interessegroepen. Er zullen nevenactiviteiten plaatsvinden en de nadruk zal worden gelegd op iconen en symbolen. Niet alleen de bekende monumenten zijn iconen, maar ook beelden, gevelstenen, makelaars, verwijsborden zou je onder symbolen kunnen rangschikken. Wie goed om zich heen kijkt ziet dat deze in alle dorpen van ons werkgebied ruimschoots terug zijn te vin den. Voor die dag zullen wandel- en vaararrangementen worden geregeld om geïnteresseer den op ludieke wijze kennis te laten nemen van de schoonheid van monumenten binnenste buiten. De ideeën zijn naar voren gebracht en moeten met betrokkenen worden rondgemaakt. Een nader programma zal na 1 juni worden opgemaakt en daarna breed worden gepubliceerd. 27

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 27