traditie van schenking van kerkramen voort- met voorstellin- gen. Purme- Purmerender wapen rer)d kreeg in 1521 - kort na het afbranden van de kerk - van Haarlem een glasraam 'alsoe die brouwers van deser stede aldaer veel bier slijten.' Hier speelden duidelijk zakelijke belangen een rol: Purmerend zou zich ontwikkelen tot een belangrijk distributiecentrum van Op 8 februari 1635 vergaderde het stads bestuur over het verzoek van Schermer hom: PURMERENDER KERKRAMEN IN DE SCHERMER In 1636 schonken de stadsbestuurders van Purmerend een glasraam aan de pas gebouwde kerk in Schermerhorn. De stad was hiermee een van de zeven steden van het Noorderkwar tier die als schenker optraden. Zevenentwintig jaar later werd ook de kerk in de Schermer van een Purmerends glas voorzien. In Schermerhorn waren volgens overlevering in 1740 nog zeventien glazen in de kerk aanwezig. Jammer genoeg heeft het Purmerendse raam de tand des tijds niet doorstaan. Ook van de gebrandschilderde glazen in de Schermer kerk is niets bewaard gebleven. Toch valt er nog wel iets over te vertellen. Vanouds werd het schenken van een glas- raamgezien als een investering in het hier namaals. Volgens de katholieke leer kon de hemel worden bereikt met het doen van goede werken. Behalve door het be trachten van naastenliefde kon de hemel se zaligheid worden bereikt met goede ga ven. Uitwassen als het kopen en verkopen van aflaten, riep een reactie op van de her vormers. Minder gericht op uiterlijk ver toon, meer op eenvoud en soberheid. De hervorming keerde zich tegen de misstan den, alsof de hemel te koop is. In pro testantse kerken minder opsmuk en meer oog voor Gods woord, vandaar de centrale plaats van de preekstoel. Toch werd na de reformatie Haarlemse biersoorten. Een ander motief speelt een rol bij de schenking van een kerkraam aan De Rijp. Op 6 januari 1654 werd het dorp getroffen door een brand die ook de kerk in de as legde. De Purmerendse burgemeesters lie ten al drie dagen na de ramp een brief uit gaan naar de regenten van De Rijp waarin hulp werd aangeboden 'tot vertroostinge met aanbiedinge van alle vrunt ende nabu- erlijk behulp.' De hulp bestond uit het aanbieden van een kerkraam. Ook kregen de Rijpers in de daarop volgende jaren gelegenheid via een loterij en een collecte geld in te zame len voor de getroffen bewoners. Het glasraam van Schermerhorn De schenking van glasramen vond z'n neerslag in de boeken van de burge meesters en de vroedschappen. In de re keningenboeken konden soms bedragen gevonden worden van de kosten. De zoek tocht in de archieven leverde zo'n twintig plaatsen op, waaraan Purmerend bijdroeg in de vorm van donatie van een raam of een bijdrage in de kosten voor de bouw van een kerk. ÏW> LA msmmmm

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 24