MaïsSjSSaSffl Eric Berkhout Bronnen: Internet; Regionaal Archief Alkmaar, OHV-archief; Waterland Archief; Noord-Hol lands Archief Fotomateriaal: Facebook; Herin ner je Schermerhorn, Wikipedia; OHV-archief Bundesarchiv, bi Id 183-H2675I; www.ver zetsmuseum.org Opslag van gevorderde kerkklokken in de haven van Hamburg-Vedel voor, en vroeg aan het Departement van Oorlog of hij het geld aan de rechthebben den mocht uitbetalen. De gevorderde vrachtauto van Kramer komt ook weer in beeld; de gemeente zou genegen zijn een bedrag van 2800 gulden uit te betalen, maar de gemeente mocht echter van hogerhand geen uitbetalingen doen aan derden. Als laatste goed nieuws uit Groningen: be gin september1945 kwam daar vandaan een brief over de gevorderde kerkklokken. Toentertijd zou per klok bekeken worden of deze kon worden omgesmolten of we gens historische en culturele waarde be waard moest blijven. Deze inspectie heeft niet plaatsgevonden, maar in plaats daar van werden de klokken rechtstreeks naar Duitsland vervoerd. Na een heftig protest hierover werden de klokken teruggezon den en opgeslagen in Groningen. 'Han dige manipulaties' van de opzichter ter plaatse hebben ertoe geleid dat ze daar tot het eind van de oorlog bleven liggen. Uit de gegevens blijkt dat er een klok bij is, nr. 7/106A, die in Schermerhorn zou zijn geroofd. Er ontbreekt echter nog een klok, nr. 7/178A. Onduidelijk is of dit de grote klok is. Met de vrede keerde ook de bureaucratie terug; in oktober wordt gemeld dat 'de klok nog niet kan worden teruggestuurd'. Uiteindelijk is dit wel goed gekomen, want heden ten dage hangen er weer twee in de kerktoren. i ÊiktMÉ

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 22