neelzaal van 's Landswelvaren, van C. van Rijp in die dagen) had hiermee - ondanks der Oord. De rijwielonderdelen werden dat zijn naam was doorgekrast - geen opgeslagen in de openbare lagere school, vrienden gemaakt. De R.K. school was geen optie meer, want Op 15 november 1944 probeert hij met die was in 1942 reeds geconfisqueerd door een brief aan de Landwirtschoftsrot beim deWehrmacht. Beouftrogte der Reichskommissors für die Provinz. Nordhollandde schade enigszins Burgemeester De Boer (overigens niet de- te repareren. Hieronder de uit het Duits zelfde als de wnd. burgemeester van De vertaalde tekst: In verband met het vorderen van fietsen in gemeente Schermerhorn door de Wehr- machtskommandant in Haarlem, zou ik u graag op het volgende opmerkzaam willen maken. Door de inwoners van de gemeente Schermerhorn zijn 259 fietsen ingeleverd. Door mij, burgemeester van bovengenoemde gemeente, zijn 150 vrijstellingen ver leend. De politie-officier meent dat dit aantal tamelijk hoog is. Naar mijn opvatting is dit aantal beslist niet te hoog. Schermerhorn is een landelij- kegemeente en voor zijn levensonderhoud aangewezen op land- en tuinbouw. De lan darbeiders wonen hoofdzakelijk in de dorpen en werken in de aangrenzende polders en zijn minstens 4 tot 6 kilometer van hun werkplek verwijderd. Zij kunnen ook niet gaanlopen, doordat zij geen schoeisel hebben. Voor de boeren en tuinders heb ik per familie slechts voor 1 fiets vrijstelling verleend, omdat ik van mening ben dat zij een fiets nodig hebben omdat zij vaak voor hun boerenbedrijf naar de markt moeten gaan. Daarvoor moeten zij grote afstanden afleggen. Bovendien is Schermerhorn al zwaar getroffen door het vorderen van de paarden, omdat 50% van alle paarden ge vorderd zijn, zodat het voor de boeren en tuinders nu al zwaar is om hun bedrijf in stand te houden. Ik vraag u dan ook vriendelijk alle vrijstellingen in te willigen. Tenslotte deel ik u nog mede dat in de districten Alkmaar en Amsterdam slechts van 1% van de inwoners een fiets is gevorderd. Bij voorbaat dank voor uw medewerking, Met Nationaal-Socialistische groet De wnd. burgemeester van Schermerhorn, J. de Boer Paarden en voertuigen In de brief staat het al: dit was nog niet alles. In 1943 telde Schermerhorn 1181 in woners, waarvan een dikke honderd boe ren. Zij kregen te maken met het vorderen van hun paarden. Een bewaarde lijst laat zien dat veel boeren spreekwoordelijk 'de klos' waren. Alleen als aangetoond kon worden dat het een drachtig paard betrof, werd er vrijstelling verleend. Hoe de selec tie precies verliep, is onduidelijk. Men moest verschijnen met een paard (of paarden) zodat deze gekeurd konden worden. Bij goedkeuring moesten ze ge lijk achtergelaten worden. Paarden van 11 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 20