Ifordtwiut inlevering j)e burnenu-^er ™°r»° Tjaf 8ïtrQCrm&sicr de letter P Prüfungwas aangebracht. Die P gaf enig respijt, maar op 19 mei van dat jaar werd er toch een bronzen klok verwij derd (waarschijnlijk de kleine klok). Ook in mei van dat jaar: het in beslag ne men van radiotoestellen. In heel Scher merhorn waren dat er zo'n honderd. Inle veren op de secretarie op 1, 2 en 4 juni. In augustus van dat jaar zond de gemeen te een declaratie aan het Ministerie van Economische Zaken voor betaalde gelden wegens het in ontvangst nemen van ver beurd verklaarde radio's, alsmede voor het testen, inladen, opslaan en het vervoer per vrachtauto naar de opslag in Noord- en Zuid Schermer: fl. 144, 73,-. Er wordt ner gens melding gemaakt of dit ook betaald werd. Fietsenvorderingen Maar hier bleef het niet bij. De vordering van de kerkklokken was natuur- lijk vreselijk, maar de toch al nooddruftige bevolking werden nu ook persoonlijk geraakt door het invorderen van fietsen. Niets zette zo- veel kwaad bloed als dat, en zelfs nu hoor je nog wel eens gekscherend: "Erst mein Fahr- rodzurück" We schrijven oktober 1944. Aan alle kanten blijkt dat de Duitse bezettingsmacht aan de verliezende hand is, maar toch gaan ze over tot het groot schalig invorderen van fietsen. Op woensdag 18 oktober 1944 diende in Schermerhorn en Grootschermer alle he renfietsen te worden ingeleverd. Dames fietsen bleven buiten schot. Natuurlijk ging het via een officieel schrij ven van het Wehrmacht Commandantuur te Haarlem. De brief begint met: 'Op woensdag 18, don derdag 19 en vrijdag 20 oktober 1944 van 's morgens 9 -12 en van 14 -16 uur ter ge meentesecretarie deze gemeente alle fietsen, fietsonderdelen en vervangingsonderdelen in de handel en bij de gezamenlijke burger bevolking, gelden vanaf direct als door de weermacht in beslag genomen en moeten worden ingeleverd. Een en ander wordt gevolgd met wat dreige menten als men hier niet aan voldoet, en de mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen als de fiets onmisbaar is.' De brief wordt ondertekend door ene Ma jor Weller, en ook door waarnemend bur gemeester J. de Boer. Deze laatste voelt kennelijk nattigheid, want 'de burgemees ter' is met ballpoint weggekrast. Desalniettemin werden bijna Vrijstellingspas van A. de Jong, Beemster. 260 rijwielen ingeleverd, waarvan er 40 (nog) luchtbanden hadden en 217 met én zonder rubber banden. Blijkbaar heeft men ze niet echt hard no dig, want de fietsen worden opgeslagen in de openbare lagere school en in de to- van .rijwic

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 19