Onderstaand artikel gaat over Schermerhorn in de Tweede Wereldoorlogen dan met name hoe de inwoners het te verduren kregen als het ging om het vorderen van eigendommen als fietsen, paarden, vrachtwagens en radiotoestellen. Een vorm van verplichte medewerking aan de vijand, dat in heel Nederland gebeurde. Veel documenten zijn bewaard gebleven, want met de Deutsche Gründlichkeit" werd alles opge schreven. Zoveel, dat het menig hoge officier, na de oorlog, alsnog nog de kop kostte. Inleveren van metalen Al in 1941 dreigde de Duitse oorlogsma chine te gaan haperen door gebrek aan metaal. Het gevolg was dat in Neder land de bevolking verplicht werd dit in te leveren. Op 1 januari1941 telde Scher merhorn 1146 inwoners. Hiervan werden er 297 opgeroepen, en zij verschenen allen. 120 Personen hadden niets in te leveren, 176 wel, wat een schamele 400 kg aan 'oud ijzer' opleverde. Van de zeven aangeschreven bedrijven was er slechts één die een dikke veertig kg messing kwam brengen. Het totale ingeleverde ge wicht kwam neer op 0,37 kg per inwoner. Men wist dat het nauwelijks te con troleren was, en alles van waarde werd natuurlijk verborgen. Daarbij hadden de omliggen de boerderijen het makkelijker dan de dorpssmid. Het leverde de Duitsers een ijzervoorraad op, maar het op touw zetten van deze inzamelactie en aanverwante za ken was voor rekening van de gemeente. Deze geeft voor de goede orde nog even op wat het inzamelen heeft gekost: aan personeel 40 gulden, aan drukwerk 29,39, en aan weegschalen 2,50. Totale kosten: f 71,89. Absteigen, bitte... Klokken en radio's Ook de klok(ken) van kerkgebouwen moesten er aan geloven. Het zullen er waarschijnlijk meer zijn geweest, maar al leen van de klok van de grote, Nederlands Hervormde kerk, is een formulier opge maakt en bewaard gebleven. Hierin staat dat op 5 maart 1943 op de klok 18 Schermerhorn in oorlogstijd

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 18