Dorpsfiguren Een actiefoto van Martinus Jozef Weel (31 /03/1910 - 22/12/1990), of kortweg Tinus. In de jaren vijftig van de vorige eeuw begon de Rijper operettevereniging Arti (eigenlijk 'Artiet Religioni' of 'Arti et Religime' dwz.'Kunst en Religie0 met het ophalen van oud papier. Slecht weer (veel regen) was gewenst, want zwaar papier leverde meer op. Sommige dorpelin gen hadden veel met Arti op, en deden een paar straatstenen tussen het papier. Daar waren ze bij de papierverzamelaar op z'n zachtst gezegd niet blij mee, want daar was de papierpers niet op berekend. In het begin ging men overal langs de huizen en werd er aangebeld, waarna het pa pier achter uit het schuurtje werd gehaald. Dit bleek te bewerkelijk en er werd een me gafoon aange schaft. In de be ginjaren werd het papier opgehaald met de vrachtauto van Arie-Cor (ook kolenboer) en la ter met een eigen vrachtwagen, een afdankertje van koekfabriek 'De Aviateur'. De vereniging had André Schipper zo gek ge kregen eens in de paar weken zijn vrije zaterdag op te offeren om het ding te besturen. Bij de voetbal, op de Jan Ploegerlaan, stond een container waarin werd gelost. Tinus Weel was geen groot zanger, maar omdat hij de drijvende kracht was oud papier ophalen (en dus geld in het laatje bracht voor de vereniging), kreeg hij altijd wel ergens een bijrolletje (ergens ver) in het achtergrondkoor. 's Ochtends voordat de vrachtwagen het dorp inging, reed hij heel De Rijp door. Met zijn krakende stem riep hij in de mega foon: 'Oud popieraan de weg zetten alstublieft', en soms vermeldde hij daar nog bij dat het voor Arti was. Weel was een straffe roker, met als gevolg dat zijn vingers altijd geel zagen van de nicotineaanslag. Er was best veel animo om te helpen, al waren de verdien sten er niet echt naar: vijf gulden voor een hele dag oude kranten zeulen. In de jaren negentig stopte Arti met het ophalen, omdat het oud papier niets meer op leverde. zrjZ t m

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 17