De Kanaaldijkmet in het midden de timmerwerkplaats. W? schuit langs bij Beets en Leegwater, de twee eendenboeren op Spijkerboor, om een vrachtje schelpen te lossen. Daarna vaart Klaas via het Noordhollandsch ka naal naar Oost- en West-Graftdijk om ook daar bij de eendenboeren een vrachtje schelpen af te leveren. Het Noordhollandsch kanaal, tussen 1819 en 1824 gegraven, was bedoeld om de Amsterdamse haven beter bereikbaar te maken voor zeeschepen. Door de open stelling van het Noordzeekanaal, zo'n 50 jaar later, in 1876, heeft het Noord Hol lands kanaal snel in betekenis ingeboet. Het gebruik door zeeschepen vanuit Den Helder met bestemming Amsterdam, viel weg. Als binnenvaartkanaal bleef het echter van betekenis en ontwikkelden zich diver se personen en vrachtdiensten. Langs het kanaal ontstonden ettelijke los- en laad plaatsen. Door de centrale ligging op de kruising van het Noord Hollands kanaal, de Knollendammervaart en de Beemsterring- vaart, werd Spijkerboor zelfs een belang rijke stapelplaats voor trekschuiten- en beurtvaarders. Ook in 1916, en met name op de dinsdagen, de veemarkt in Purme- rend, is het op en rond Spijkerboor een drukte van belang. Voorjaar 1916 heeft Pie- ter Leegwater als hoofd seingever een drukke en spannende periode, met weinig nachtrust, ach ter de rug. Gedurende de maanden januari en februari viel er veel regen met vaak ook een harde storm. Er heerst dan een zekere spanning in het 'huisje onder de seinpaal'. Meerdere keren per dag en ook in de nacht liep Pieter naar buiten om de peilschaal in de Knollendammervaart om af te lezen. Dagen achtereen was het hoog water en spande het erom of het 'peil'zou worden, en het stopteken zou moeten worden ge geven. Middels dit stopteken, stoppen de poldergemalen met het uitmalen in de Schermerboezem. Uiteindelijk heeft Pieter dat jaar geen stopteken hoeven te geven. Watersnood van 1916 Maar in diezelfde periode, januari en fe bruari 1916, voltrokzich in Nederland rond de Zuiderzee een watersnoodramp met in Noord Holland 19 doden. Het begint in de nacht van 13 op 14 januari 1916. Er raasde een geweldige storm, die vanuit het zuid westen naar het noordwesten trekt. Het water in de nog open Zuiderzee, bereikt een ongekende hoogte. Het stijgt bijna drie meter boven NAP. De dijken, door weekt door de zware regen van de afgelo- 15

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 15