In de Kroniek van december 2014 en juni 2015 heeft Zaankanter Jan Leegwater ons meege nomen naar het bedrijvige Spijkerboor van 1914 en 1915 door ons mee te laten lopen met Pieter Leegwater, toenmalig inwoner en hoofdseingever van het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen. In deze Kroniek volgen we Pieter Leegwater wederom, maar nu in het jaar 1916. Het huisje onder de seinpaal In 1916 is Pieter Leegwater 28 jaar. Hij is inmiddels getrouwd met Guurtje Turkstra, 1 Trouwfoto Pieter Leegwater 1913 de meid van buurman Klaas Peek. Samen met z'n broer, Dirk Leegwater wonen Pieter en Guurtje in het"huisje onder de seinpaal" aan de Starnmeer (oost)dijk op Spijkerboor. Pieter Leegwater heeft de functie van hoofdseingever in 1912 overgenomen van zijn vader Cor Leegwater die in 1911 is overleden. Naast seingever en timmerman is hij ook een zogenaamde keuterboer, die behalve koeien, schapen en kippen, ook een koppel van circa 100 eenden heeft. Deze eenden, zogenaamde Spreeuwkop pen, scharrelen overdag rond en door de sloten van de Starnmeer en keren s'avonds, aangelokt met wat mais of graan terug naar het nachthok om daar hun eie ren te leggen, 's Morgens worden ze dan weer losgelaten. Eendeneieren worden gebruikt door de beschuitfabrieken in de Zaanstreek. Voor beschuitfabricage zijn eendeneieren beter geschikt dan kippen eieren, deels omdat de prijs lager is, maar ook omdat een een- denei een luchtiger schuim geeft dan kip pen eieren, waardoor de beschuit brosser wordt. De opbrengst van de eieren zorgt voor het zakcentje waar Pieter z'n dagelijkse roker tje van kan kopen. Dagelijkse routine Vandaag gaat Pieter wat later te timmeren bij z'n broer Cor. Deze heeft een timmer en aannemersbedrijf op Spijkerboor. Pie ter gaat vanmorgen eerst het eendenhok schoonmaken en voorzien van een nieuwe laag mosselschelpen. Vorige week heeft een Wieringerkotter een vracht schelpen gelost bij Klaas Zeilemaker bij het Jisper- sluisje. Vanmorgen komt Klaas met z'n 14 Spijkerboor in 1916 m

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 14