ZO GING DAT... De 'vrijwillige' brandweer van Graft Eind vorig jaar hing er aan de brandweerkazerne van (de voormalige) gemeente Graft- De Rijp een spandoek met een oproep voor vrijwilligers. Van het brandweerkorps is een foto van een flink aantal jaren geleden, waarop men poseert voor de Rijper waag. In die tijd aan vrijwilligers geen gebrek. Veel middenstanders op de foto, want daar moest men het ook voornamelijk van hebben. Vooral deze groep was 'dorpsgebonden', met een grote opkomstzekerheid, vandaar. Het dorp, de sociale cohesie en de minimale toetredingseisen waren allemaal zaken die de stap om 'bij de brandweer'te gaan heel klein maakte. Maar tijden veranderen en daarmee ook het eisenpakket dat aan de brandweerman/ vrouw wordt gesteld. Zo dient men tegenwoordig een VMBO-C met wis- en natuurkun de op zak te hebben, wordt er een minimale lengte vereist en is het dragen van een baard of snor taboe. Doe daar de (avond)cursussen bij, en het begrip 'drempelverho- gend'is geboren. Hoe ging dat vroeger? Zoals bekend zijn Graft en De Rijp lang aparte gemeenten geweest, en bij een gemeente hoort natuurlijk ook een eigen brandweer. Die (vrijwillige brandweer) van De Rijp be staat al een dikke honderd jaar, maar over die van Graft is weinig bekend. Het is zelfs de vraag of er überhaupt een vrijwillig Grafter brandweerkorps is geweest. De gemeente Graft besloeg met vier dorpen een veel groter oppervlakte, en bekend is dat elk dorp haar eigen brandspuit had. West-Graftdijk zelfs twee en het spreekt voor zich dat de per sonele bezetting wel op peil gehouden diende te worden. Het OHV-archief gaf een mooi uittreksel prijs uit het jaar 1902 van de 'Algemeene Politie Verordening der gemeente Graft'. Artikel 104 tot en met 108 zijn glashelder en laten zien dat er van weving niet echt sprake was. Onder het mom var\:'Voorkoming von rampen en ongelukken' was elke man tussen de 15 en 60 jaar automatisch lid van de brandweer, en gekeurd werd er pas als men hier onderuit probeerde te komen. Het is nauwelijks meer voor te stellen, maar zo ging dat toen 12 KI

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 12