Een overzichtelijk leven Interview met Jan Twint Jan Twint is een tuinderszoon, en nu 75 jaar oud. Van hem is het volgende ver haal: Mijn vader was als jongeman in de tuin derij van zijn oom in de Beemster gaan werken. Daar begon de wens om zelf ook tuinder te worden. Hij huurde een akker in de Eilandspolder en stukje bij beetje werd er land bijgehuurd en gekocht. We waren, zoals veel katholieke gezinnen in die tijd, gezegend met veel kinderen. We woonden aan de Kerkstraat en er werden tien kinderen geboren. Het was niet het enige tuindersgezin in de straat, ik herin ner me zeven tuinders die ook bij ons in de straat woonden: De Vries, Vredevoort, Iwint, Middelveld, Nibbering, Verdonk en nog een Verdonk. Een bestaan zonder luxe Het bestaan was sober, van enige luxe was geen sprake. Het was normaal dat er, als er weinig inkomsten waren, bijvoorbeeld niet elke dag een stukje vlees op je bord lag. Maar toch merkten we als kind weinig van de armoede, bij buren en vriendjes was het immers hetzelfde. De meeste Rijpers werkten als veehouder, tuinder of arbeider in de Zaanstreek en er was weinig contact met mensen van elders. Mijn grootmoeder woonde in De Rijp en vond de busreis van De Rijp naar Alkmaar al een heel spannende onderneming. Pas toen de nieu we wijken werden gebouwd, kwamen er forensen, mensen die in de stad werkten en een andere wereld kenden. De tuinder had zijn polder en eigen dorp, dat was voor de meesten meer dan genoeg, het leven was overzichtelijk. Toen ik in 1968 vertelde dat ik voor mijn werk naar Tsjechië zou gaan, keken veel Rijpers alsof ik een reis naar het eind van de wereld ging maken. Nu reist iedereen de wereld over, dat is allemaal wel snel veranderd. Narcissen, tulpen en deelbouw De tuinders en hun zoons konden 's avonds naar de tuinbouwcursus in De Rijp. Die werd gegeven door meester Pielage, de onderwijzer van de plaatselijke katholieke school, die daar een speciale akte voor had gehaald. Ik ging na de lagere school naar de Rijks Middelbare Tuinbouwschool. Toen mijn vader narcissen wilde telen, kwam mijn diploma goed van pas. Je moest eerst aanvragen of je wel narcissen op je land mocht telen en daar- 94

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 98