Maar alle goede bedoelingen ten spijt...uiteindelijk heeft ook Neve het niet gered. Begin jaren tachtig was het sprookje uit. Hij emigreerde met zijn vrouw en vier zoons naar Aus tralië. Kennelijk lag het werk hem inderdaad, want hij zit/zat daar 'in de bloemen'. Opnieuw de ruilverkaveling: aardappelen en koeien, of vogels? De plaatselijke politiek en belangenverenigingen hadden lang aangedrongen op een groot schalige ruilverkaveling en herinrichting van het gebied. Door de hoge kosten werd pas in 1962 en 1964 door het Rijk en de Provincie met de plannen ingestemd. Op 23 december 1964 kon de verkaveling aan de grondeigenaren worden voorgelegd: 97% stemde voor. Ondanks het aandringen bij de overheid om nu eindelijk tot verkaveling over te gaan, gebeurde er niets. De samenleving veranderde, en daarmee ook de kijk op het gebied. Er kwam van bui tenaf aandacht voor de Eilandspolder als natuurgebied en vogelreservaat. Particulieren en overheidsorganisaties zagen een uniek landschap dat beschermd moest worden. De polder werd verdeeld in een oostelijk en westelijk deel, die met respectievelijk Staatsbosbeheer en het Landschap Noord-Holland, elk hun eigen 'beschermheer' kregen. in een Wagenings rapport uit 1972 werd aangegeven hoe de kerngebieden in de Eilands polder konden worden ingericht als natuurgebied, met daarnaast de mogelijkheid tot ex ploitatie van veehouderij aan de randzones. In de kerngebieden moest een hoger waterpeil komen. Er werd onderzoek gedaan naar aantallen en soorten vogels, dieren en planten in de polder, en naar de effecten van agrarische activiteiten op het voortbestaan van alles wat al eeuwenlang groeide en bloeide in het gebied. Het werd steeds duidelijker dat de overheid het besluit had genomen dat de Eilandspolder niet voor ruilverkaveling in aanmerking kwam, maar als natuurschoongebied bewaard diende te blijven. Dit bleek toen het gebied was opgenomen in het zogenaamde aankoop plan van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Deze ontwikkeling, en de opkomende recreatie, leidde tot zorg bij de agrariërs, en in 1972 werd door de overgebleven boeren en tuinders de Landgebruikersvereniging opgericht. Deze vereniging had zich ten doel gesteld om de gezamenlijke belangen te behartigen en de steeds groter wordende plannen voor recreatie en natuurbeheer het hoofd te kunnen bieden. In 1973 werd een grote enquête gehouden om de meningen van boeren en tuinders in de Eilandspolder over de toekomst van hun gebied in kaart te brengen. Van de 86 grond gebruikers die de enquête invulden, waren 58 veehouder, 21 tuinder en 6 voerden een gemengd bedrijf. Er kwamen werkgroepen, nog meer rapporten, enquêtes die afwisselend de belangen van de boeren en tuinders, recreanten en de Eilandspolder als natuurgebied weergaven. Met als resultaat strenge, op natuurbescherming gerichte, verordeningen voor de gebruikers van de (voormalige) tuindersakkertjes. Aan het eind van de jaren zeventig werd het voor iedereen duidelijk dat de belangen van tuinders, boeren, natuurorganisaties en recreanten erg ver uit elkaar lagen, maar ook dat in de toekomst een vorm van samen werking onvermijdelijk zou zijn. 92

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 96