Mijn grootouders kwamen uit Duitsland. Het waren twee broers, allebei noodslach- ter. De ene broer ging in De Rijp wonen en de andere - mijn vader - in Schermer horn. Hij begon een tuinderij in de Ei landspolder. Ik ben in 1935 geboren en had vier zussen. Na de lagere school ging ik naar de landbouwschool in Purmerend en bij mijn vader werken op het bedrijf. Ik wilde liever doorleren, maar dat mocht niet, ik was de enige zoon en dus de opvol ger. Zo ging dat toen, daar had je als kind niks over te zeggen. Gemengd bedrijf Ik ging dus naar Purmerend, die school was twee dagen per week. Na een paar jaar kwam er ook een landbouwschool in Schermerhorn, ik mocht daar naar toe, maar bleef liever in Purmerend. Ik werkte dus samen met mijn vader. We hadden een gemengd bedrijfje. Een paar koeien en dus de tuinderij. Die koeien hadden we in de wintertijd, voor de melk. We hooiden de bouw- kanten van de tuin en ze kregen ook al het groenteafval. Later kocht vader er nog wat stukken land bij en kwamen er meer koeien. Het was hard werken, 's Morgens eerst koeien melken, dan naar huis om te eten, daarna de tuinderij en dan natuurlijk weer melken. En maar roeien en kloeten. Dat is niet erg met mooi weer, maar als het stormde en regende, viel het niet mee. Soms sloeg het water over de rand en zwommen de vissen in de boot, dat kan ik me nog heel goed herinneren. En altijd sjouwen met die melkbussen, want we molken met de hand. De aardappelen en groenten moest je in kisten naar de steiger brengen, daar werden ze opgehaald door schipper Visser uit De Rijp. Maar je wist van tevoren nooit zeker wat je eraan zou verdienen. Dat hing van de veiling af. Als je pech had, en bv. de aardappelziekte op je akker, dan verdiende je niks. We hadden vroeger geen bestrijdingsmiddelen, dus het was altijd maar afwachten hoe het zou gaan. Het was veel geploeter voor weinig geld. We hadden gelukkig geen erg lage akkertjes, dus de wateroverlast bleef meestal beperkt, dat was bij sommige tuinders wel anders. Alleen bij harde zuidwester storm was het wel eens kantje boord. Er waren ook tuinders met een molentje op een tussensloot, die hiel den ze dan laag voor het overtollige water. Het jaar rond op de tuin Zo werkte je alle dagen eigenlijk hetzelfde. In de winter kon je op de akker niet zo veel a 84 Interview met Cees Deckwitz uit Schermerhorn

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 88