1940-1945 Inundaties in de Eilandspolder (en omgeving) In meervoud, want zowel aan het begin als aan het einde van de oorlog werd er land onder water gezet. Voor de oorlog was er al sprake van dat land onder water zou worden gezet om de vijand te belemmeren ons land in te nemen. In de strenge winter van 1939 op 1940 hield men al rekening met een mogelijke inundatie door het ijs voor de sluisdeuren van De Rijp weg te houden. In januari 1940 vroor het zo hard dat het ijs moest worden weggezaagd. Dat viel niet mee, want het had inmiddels een dikte van 30 centimeter aangenomen. Uiteindelijk kwam de inundatie toch. Daags na de inval van de Duitsers, en de capitulatie van Nederlandse strijdkrachten op 15 mei, werden de sluizen opengezet. De Starnmeer, Uraftermeer, Sapmeer, Kamerhop en ook de Eilandspolder kwamen ongeveer 25 centime ter water onder water te staan. Eigenlijk was het allemaal onnodig, en leek het meer op intimidatie door de Nederlanse regering. Enkele dagen daarna begonnen de gema len alweer te pompen en kwamen de lan derijen weer droog te liggen. Het duurde even voordat het werkelijk zo was, en blijkbaar was er toch schade geleden. In ieder geval werd er een beroep gedaan op de Inundatiewet van 1896. In juni 1940 vroeg een raadslid of de toe gezegde voorschotten vanwege defensie waren te verwachten, waarop de voorzit ter antwoordde: "dat de schade wordt te rugbetaald en gelooftdat de autoriteitdie met ons regeert en den wederopbouw voort- staat, zich hier niet van zal onttrekken DeTuinbouwverenigingen van Schermer- horn en De Rijp en de Rijkstuinbouw- consulent gingen de schade inschatten. Het was voornamelijk verlies van kunst mest en zaaigoed. Voor Schermerhorn be tekende het dat 50 werklozen uit Alkmaar mee gingen helpen om de grond zes centimeter diep los te maken en een lichte stikstofbemesting uit te voeren. De Sapmeer bleef langer blank staan, want in de winter 1940-1941 werden daar nog schaats wedstrijden gehouden. Toen de oorlog ten einde liep, haalden de Duitsers hetzelfde Hollandse kunstje uit om de geallieerden af te remmen in hun opmars. Weer werd het wapen van de inundatie aange grepen, opnieuw was het zinloos, en leek het meer een vergeldingsactie. Vanaf september Nu het water uit het geïnundeerde gebied van de Beemater en den Eilandspelder ia weggematfen, blijkt, dat vrijwel alle tuinen leeg zijn en opnieuw begonnen moet worden met het bewerken en bezaaien van den grond. Verschuivingen in den aanvoer en wijzigingen van het oorspronkelijke teeltplan kunnen uit den aard der zaak niet uitblijven, zoodat het veilingbeeld te Pumnerend irn velerlei opzicht andera zal zijn dan vorige jaren. In de Ree nister zijn 102 tuinbouwbe drijven, ongeveer de helft, onder water ge weest, terwijl in den Eilandepolder, te weten de gemeenten De Rijp, Graft, Groot-Scher mer, Schermerhorn, aBe tuinbouwbedrijven, naar schatting 140, geïnundeerd werden. De Rijper Courant van mei 1040 70 250 tuinderijen in Noord- Holland onder water.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 74