De acht* Ja, zo waren er heel wat factoren waarmee rekening moest worden gehouden, en kon men vaak alleen maar hopen op een goede oogst met daarbij goede prijzen op de veiling. Zomer(vakantie) en herfst En dan was er de zomervakantie. De periode waarin er met keihard werken in korte tijd verhoudingsgewijs veel geld verdiend kon worden met het rooien van pootaardappelen met de Eerstelingen. De gerooide piepers gingen in houten kistjes en werd er per kistje betaald. Hoeveel? Als ik me goed herinner kreeg je midden 5oer jaren 35 tot 40 cent per volle kist. Ik zat nog op de lagere school toen ik voor het eerst met mijn vader mee mocht om aardappelen te rooien. Broer Guus aan het rooien met ome Piet Twint k kon dan mooi hel pen met lege kisten uit te leg gen op de twee regels waar hij mee bezig was, of zo nu en dan zijn fles drinken -iét krengen. Die Eerstelingen waren overigens niet zozeer als consumptieaardappel bestemd, maar meer als pootaardappel. 4 Wat bo werd in dit tijdvak vy. 1 BEKfËWB ook steeds drukker met het ^BBM| rooien van narcissen en krokussen. IDie werden dan thuis ge peld, gedroogd en gesor teerd, hetgeen een leuke bijverdienste voor veel huishoudens opleverde. Als de piepers en bollen van het land waren, werden er vaak nog slabonen gezaaid en was het wachten op een mooie herfst die voor een goede oogst zou zorgen. Er werden ook veel augurken gekweekt in het Ouweland en twee a drie keer per week werden de volle kisten aan de weg gezet. Ep Beumer pikte ze met zijn vrachtwagen op om ze vervolgens naar de veiling te brengen. Daar werden ze in de nacht gesorteerd en uitgezocht. Dit nachtwerk verdiende goed en in het hoogseizoen was je soms 10 tot 16 uur achter elkaar in touw, en wederom was het het loon dat de arbeid verzoette. In de zomermaanden werden ook de uien en sjalotten geoogst om daarna buiten in gazen rennen of binnen in een box in de ABC gedroogd te worden. De pootaardappelen die ook in de Hutten waren opgeslagen, werden stukje bij beetje opgeschept en via de sorteermachine per groep, van kriel tot bonken, opgevangen in jute zakken. Deze zakken kregen een label, werden dichtgenaaid, gingen per auto naar het NS- station in Purmerend en dan per goederentrein naar de eindbestemming. Op 1 september had ik altijd een vrije dag. Kermis ofzo? Nee, dit was voor mij een soort nationale feestdag, omdat dan het snoekseizoen geopend werd. Verder in september wer- groe meei WM

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 40