Een [AAR ROND WERKEN IN HET OUWELAND Herinneringen van Jan Eggers tuna jaren 50 van ae vorige eeuw wera ik leerling van de RMTS, Rijks Middelbare Tuinbouw School, in Hoorn. Naast het klas sikale onderricht moest er ook een paar da gen in de week praktijkonderricht genoten worden. 'Stage lopen', noemen ze dat te genwoordig. In april 1962 moest ik voor 22 maanden in dienst, maar tot die tijd heb ik bij diverse tuinders, zoals Jan Blokdijk, ge broeders Roelofsen van het Jagersbruggetje, Ekkie Taam en Gerrit Roelofsen van Graft, in de Eilandspolder gewerkt. Bij de één leer de je vooral dingen over de grove tuinbouw, bij een ander weer meer over bloembollen teelt. Ik moet zeggen: ik had geen hekel aan het vaak toch wel zware werk. Als sportvisser en natuurmens genoot ik van het buiten zijn in de polder en je verdiende ook nog wat. Winter en voorjaar Als het echt winter was, viel er op het land weinig te doen, met als uitzondering op de bekende regel het plukken van spruiten, een vaak ijskoude klus. De meeste werkzaamhe den vonden plaats in de ABC hallen, kortweg 'de Hutten' genaamd, aan het einde van de Grafterbaan. Vooral de 'stoffige' klussen, zoals het staarten van uien en sjalotten, herinner ik me nog goed. Soms werden er ook nog aardappelen op grootte gesorteerd en tevens was het de periode van onderhoud van materieel. Had je een zachte winter, dan werd eind februari het land klaargemaakt om de vroege aardappelen, de Eerstelingen, met het schopje te poten. Je moest zorgen dat de spruit aan de pieper bleef. Een van de minder leuke klussen vond ik het zgn. 'kantjes kweken', oftewel het omspitten van het randje groen langs de slootkant, waarbij de wortels van het taaie kweekgras verwijderd moesten worden. Met de Agria freesmachine heel dicht langs de slootkant gaan, was linke soep, die moest als een soort alleskunner nog langer mee. Als het winterse weer voorbij was, werd het tijd om de opgekuilde rode bieten en win terwortelen te oogsten. Je hoopte dat ze, onder een dikke laag van stro en riet met daar overheen een laag aarde, niet bevroren waren geraakt, en dat de ratten en muizen deze gratis provisiekast niet hadden geplunderd. Het was soms verbazingwekkend om te zien hoeveel knaagdieren er uit het laatste stukje kuil kwamen. De honden hadden druk werk ze dood te bijten en soms probeerde een muis of rat de pijpen van je kruipbroek in te vluchten. Spannend..! xUit'HL** t'

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 38