Van deze vroegere vorm van tuinbouw is vrijwel niets meer over. Kik jaar werden de sloten uitgebaggerd om het land vruchtbaarder te maken en om de teeltbedden zo hoog mogelijk te houden. De kleine eilandjes vergden veel arbeid, waarbij hele families waren betrokken. Het betekende vroeg uit de veren en laat huiswaarts keren, om toch maar zoveel mogelijk productieve uren op het land door te brengen. De gehele teelt was aanvankelijk hand werk. Van bewerken van de grond, het zaaien of planten en het oogsten, het kon (moest) allemaal met de hand gebeuren. Slechts bij hoge uitzondering werden paarden ingezet. Hoofdstuk x. Ontwikkeling van de tuinderij van 1900 -194° Agrarische situatie en de opkomst van de tuinderij De Graftermeer en het gebied ten zuiden van De Rijp waren redelijk extern te ontslui ten, en maakten het mogelijk om op grotere schaal het land te gebruiken. Hoe anders was het gesteld met de kleine akkers in de hilandspolder. Z,e moesten vatend worden bereikt, en producten Mosterdoogst in het Ouweland omstreeks 1925 werden ook al varend naar huis of veiling vervoerd. Meestal roei end met kleine bootjes. Echter vee, hooi en la ter machines, werden al kloetend per praam of vlet vervoerd. Heden ten dage bestaat vrijwel het gehele gebied van de Eilandspolder uit grasland, zoals het ook in vroeger tijden was. Dit is wel eens anders geweest. De boeren in de Eilandspolder had den last van de slechte infrastructuur en menigeen vertrok naar elders. De tijd, en het daarvoor benodigde geld, begon een rol te spelen. Rond de vorige eeuwwisseling was het kritiek, waardoor er land onbewerkt bleef. Dit was weer van invloed op de grondprijs. Het bracht een ware hausse teweeg van tuinders uit de kop van Noord-Holland, die hierdoor goedkoop een tuindersbedrijf konden beginnen. Er kwamen akkerbouwers die koolsoor ten en aardappelen gingen verbouwen. De zgn. grove tuinbouw die zich wierp op de teelt van uien, wortelen, witlofpenen, rode bieten, augurken en diverse bonensoorten. Veel tuinders teelden de producten door elkaar, de zgn. wisselteelt, om zo het optimale uit hun grond te halen. Naast tuinbouw werden vaak nog enkele stuks vee gehouden, louter voor eigen gebruik of vetweiderij. In de herfst werden koeien gekocht, die met restproducten van de tuinbouw melkend werden vetgemest, het zogenaamde 'afmelken.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 30