Bestuurlijke tweedeling Binnen de Eilandspolder ligt bijna het gehele grondgebied van de voormalige gemeente Graft-De Rijp, ongeveer 1.500 hectare. Het noordelijke deel van de Eilandspolder be hoorde tot de voormalige gemeente Schermer, onge- Bveer 700 hectare. Het stukje van 50 hectare van de voormalige gemeente Jisp, laten we hierin buiten be schouwing. Goed beschouwd dus twee besturen die moesten zorgen voor één gebied, de Eilandspolder. Aan deze tweedeling ligt een eeuwenoude historie ten grond slag. De aanvankelijke bedijking van de zogenaamde binnenmaden was, naar men aanneemt, op eigen ini tiatief begonnen rond het jaar 1200. Toen was de Ei landspolder geringer van omvang en men noemde het Oude Zeeburgin de volksmond nog steeds V Ouwe- land'genoemd. De naam Zeeburg duidde daarmee al op de verbinding met de zee. De grond was verdeeld tussen Graft, Zuid-Schermer en Noord-Schermer. In de jaren i356-'57 is dit gebied binnen een doorlopen de waterkering gebracht met een door graaf Willem V afgegeven vergunning tot bedijking. Het wapen van De Rijp Bij het zelfstandig worden van De Rijp in 1607 is een deel van het Grafter poldergebied aan De Rijp toebe deeld. Bij het samengaan van de gemeenten Graft en De Rijp in 1970 werd dat weer teruggedraaid. De ge biedsdelen van de Zuid-Schermer en de Noord-Scher mer zijn bij het ontstaan van de gemeente Schermer samengetrokken. De grens tussen beide gebieden is ongeveer ter hoogte van het z.g. Kerkepad, destijds de verbinding tussen de Beemster en Noordeinde. Inmiddels is na eeuwen de Eilandspolder weer onder één gemeente samengekomen, te weten Alkmaar. His toricus Albert van den Berg rangschikte de Eilands polder geografisch ook al onder Kennemerland. Een voudigweg omdat de eerste bewoners en ontginners van de oude strandwallen kwamen. Demografie van het Schermereiland 1630-1815 Haringen of snoeken, het is om 't even De bevolkingsgroei van het Schermereiland zal zich vanaf de 141 eeuw gestaag hebben voortgezet; er is zelfs sprake van een uitzonderlijke groei. Eilandbewoners hebben nu een-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 26