Tukkie kort slaapje (hazenslaapje). Turftrappers zie: tree borden, in dit geval bedoeld om opgebaggerde veen tot turf te trap pen. Veilingkist emballage van een veiling, langwerpige kist. Verkassen naar een ander stuk land gaan. Vingertjes rubberen bescherming voor de vingers bij het aardappels rooien, zodat er geen grond onder je nagels kwam en zo stroopnagels werden voorkomen. Vuil onkruid. Vuur wortelziekte. Windskerm een regel haver, tarwe of tuin bonen om augurkenplanten te beschermen tegen de wind. Bijlage 4 OüWELANDSE GEZEGDES Bieten dunnen, ook: bieten op stuk zetten overbodige bietenplantjes verwijderen zodat overblijvende plantjes beter uitgroeiden (hetzelfde geldt voor wortelen!) Bonnetje slabonen drie meter breed bed slabonen tussen regels tuinbonen of andere hoog- groeiers. Geit verzetten, de plassen. Gnappies rapen geen bollen/aardappels vergeten, netjes rapen. Grote bonen tuinbonen. Gouw, om de landerijen ten noorden van De Rijp. In 't seel een touw met een lus om de bovenlijf een hand-eg of een schuit trekken. Naar de kant van sloot naar de wal. Op scherp staan paarden met hoeven waaronder punten tegen het uitglijden. Op stikken te werk brood mee naar je werk. Schotwalletje trekken de laatste open ploegvore, langs de sloot, vullen met bagger. Smettig-, pokkig weer weer wat tot een insluipende aardappelziekte kan leiden. Stekele pikken distels, bij de wortel af, afsnijden met een speciaal v-vormig mes aan een steel. Stront slechten met een lange drietandige greep verspreiden van stalmest of koeienvlaaien. Tomaten dieven het verwijderen van groeibelemmerende uitwassen in de oksels van blad stengels. Uien steerten afsnijden van lange stengels aan de bovenkant van de uien. Vijfendertig cent 't kissie stukloon voor een kist gerooide aardappelen. West, om de landerijen ten westen van Graft. Zuid, om de landerijen ten zuiden van de Mieuwijdt. 165 m

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 169