Admiraal Deze broers vormen een apart verhaal. Klaas Admiraal (1855-1921) was hoofd van firma Gebr. Admiraal, Boomkwekers, Bloemisten en Tuinarchitecten, te Graft en De Rijp. In zijn vrije tijd legde hij zich toe op het ontwerpen van tuinen en het tekenen van bloemen, fruit en boomschimmels. In 1792 werd Maarten Klaasz. Admiraal pachter van de boer derij Broedersbouwop 50 ha. grond aan de Oostdijk in de Beemster, een bezit van )hr. Mr. Jacob Willem Gustaaf Boreel, heer van Hogelanden uit Velsen. Na Maarten werden achtereenvolgens Klaas Maartensz. en Maarten Klaasz. pachter. In 1855, 1857 en i860 kwamen de broertjes Klaas, Aldert en Cornelis ter wereld. Hun moeder was Neeltje WeeshofF, niet onbelangrijk, want via haar erfden de zoontjes daar mee de talenten van tekenen en schilderen, waarmee deze Schermerhornse familie behept was. Klaas trad in de voetsporen van zijn vader en leerde door op de Lin naeus Tuinbouwschool op het landgoed 'Fran ken daal' in de Amsterdamse Watergraafsmeer. Broer Aldert volgde zijn voorbeeld. In 1878 kocht vader Maarten een paar stukken grond in De Rijp waarop de gebroeders Klaas (als boomkweker) en Aldert (als bloemist) hun bedrijf gingen uitoefenen. Meester Provily uit Purmerend schreef over hen in het tram boekje: "Na eerst de bloemisterij aan de Tuingracht (kweektuinen en kassen!) te hebben bezichtigd,wandelen we naar het westelijk deel van het dorp (Grafterbaan)om de verscheidene hectaren groote boomkwekerij te zien. Welk een heerlijke aanbliknietwaarDie schoone opgaande jonge boomen en die heerlijke geur van bloemen en planten bren gen nieuw bloed en leven in onzen aderen. Onze vriendelijke begeleiders deelen ons al wandelend mededat zij hunne zaak in 18/8 hebben gevestigd. In 't klein aangevangenwerd zij langzamerhand uitgebreid tot wat zij nu geworden is, namelijk één der grootste en gerenommeerdste inrichtingen van dien aard in ons land. De cultuur bestaat uit velerlei soorten boomen en heesters voor tuinen, wegen, enz. benevens diverse planten voor de kamer en voor bloemperken. Hoofdcultuur zijn Iepen en Vruchtbomen. Zo worden o.a. Admiraals vruchtbomen op de wereldtentoonstelling van 1890 te Amsterdam met de hoogste onderscheiding, het Eerekruis, bekroond. De boomkwekerij van de Admiralen ging over in de handen van E.T. van der Stok uit Nieuwe Niedorp, rond 1918 werd de bloemisterij overgenomen door Kroone en Klaas Tuin, die zwagers waren. 162

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 166