dus) in moesten laden. Zaterdags kwamen de lege zakken en manden weer terug die je dan weer van het station moest halen. Wat later kwam schipper Visser uit De Rijpmaar toen was er inmiddels een veiling in Purmerend. In 1927 moest ik door omstandigheden de tuinderijen vaarwel zeggen. Ik ruilde met Leen Slot; hij de tuin en ik de bodedienstOpa Kramer was Cor Kramer (1893-1991), die gehuwd was met de Zeeuwse Cornelia Kole. Hij was tuinder in de Eilandspolder en was de zoon van de warmoezenier Cornelis Cornelisz. Kramer (1850-1918), die gehuwd was met Jannetje Hoeve. Zweep (Zwiep) De vroegste Zwepen signaleren we in het midden van de i8e eeuw in de Beemster. De stamvader zal Dirk genoemd zijn en is hoogstwaarschijnlijk als seizoenarbeider, vanuit het Groningse, naar het westen getrokken. Van beroep waren ze wever, maar kwamen hier aan het werk als hekelaar en veldarbeider. Dirk Zweep (1755-1822) trok door naar Graft, nadat hij met Trijntje Hendrikd. Koper was gehuwd. Er volgen een zoon Dirk (1788- 1827), gehuwd met Trijntje Bruining, een kleinzoon Hendricus (1824-1885), gehuwd met Trijntje Haan, en achterkleinzoon Dirk (1855-1917), gehuwd met Margaretha de Geus. De laatste kregen weer een zoon Dirk (1884-1934) die huwde met Cornelia Ne- ijzing. Dirk was tuinder en diens zoon Hendrik, getrouwd met Huibertje Mossel, volgde hem op als tuinder in het zuidelijk deel van de Eilandspolder. Zij woonden aan de Zuiddijk, vlakbij het Jagersbruggetje en op de Buurtjes, tegenover de bakkerij van Abels. Muntjewerff De familie Muntjewerff is te vinden op de geestgronden, langs de Zaan en in en om de Beemster. In Schermerhorn duikt David Muntjewerff op die, met zn vrouw Grietje de Bakker, zich aldaar vestigde. Hij werd geboren in Oterleek en was nadien woonachtig in Hensbroek. Een van zijn zonen bleef in Schermerhorn wonen. Deze Jan (1859-1942) huwde met Grietje Klaasd. Slot (1860-1904), en verrichtte los werk, waaronder tuinen. In dat laatste volgde zijn zoon Johan Muntjewerff hem op. Johan was geboren op maandag 18 november 1889 en had zijn werkgebied in de Eilandspolder. Visser (De Rijp) Barend Visser, zoon van barbier Visser en broer van 'Donald Duck\ kwam van Amster dam. Hij begon zijn loopbaan als tuinder bij Piet Roemer (wie niet?) en startte zelf een tuinderij achter het Oosteinde van De Rijp. Geen verfijnde tuinder, misschien te kort in de leer geweest bij Roemer. Hij gaf zijn tuin op in ruil voor een woning aan het Westeinde. Op zijn tuin verscheen een parkeerterrein ten gunste van bewoners en bezoekers van het Oosteinde. 159

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 163