zoons. Jan was ook veehouder in de Beemster en diens zoon Pieter, gehuwd met Margaret- ha Vessies, was daarop geen uitzondering. De vierde generatie bracht weer een veehouder voort. Deze Beemsterling Jan Poel (1885-1967) kocht in 1910 voor 30.000,00 de boerde rij 'De Navolger, (vlakbij de Volger) met 18 ha. land verdeeld over 15 percelen, bestemd voor 14 koeien en 1 paard. Hij huwde in 1916 met Grietje Johannes Nicolaasd. Dekker (1890-1978) en zij kregen twaalf kinderen, waarvan zeven meisjes en vier jongens bleven leven. Twee zoons, Henk (1930-..) en Piet (1926-..) namen in 1959 het bedrijf van hun vader over en begonnen ten zuiden van De Rijp met het kweken van begonia's, narcissen en augurken. 'Windhandel vond hun vader, en leende hun geen geld. Uiteindelijk verder gegaan in de bloembollen en in 1967 kon de eerste bioschuur voor de opslag van tulpen en aardappelen worden gerealiseerd. De Eilandspolder bleek ongeschikt voor de tulpen, waardoor er werd uitgeweken naar de Beemster, de N.O.Polder en zelfs Frankrijk. Een bloeiend bollenbedrijf waarbij alleen het zgn. broeien van bollen nog binnen de grenzen van de Eilandspolder gebeurt. Middelveld Oorspronkelijk moeten we de familie Middelveld zoeken in de provincie Drenthe. In Meppel wordt op 6 december 1756 Wessel geboren, een zoon van Albert Middelveld en Lammertje Plaizier. Wessel trok de wijde wereld in en belandde in De Rijp, waar hij huwde met Maartje Jand. de Goede. In rechte lijn volgde Dirk de Goede Middelveld. De dubbele naam om zich te onderschei den van andere Middelveldjes met dezelfde voornaam. Ze kre gen connecties in Schermerhorn, waardoor ze aldaar later ook nog land hadden. Van alle tuinders moesten de Middelveldjes, vanaf de Kerk straat, het verst varen, en waren daar doorgaans uren mee bezig. De Rijper warmoezenier Willem Dirkz. Middelveld huwde in 1928 met de Jannetje Dirkd. Zwaan uit Graft. Zij kregen vijf zoons en één dochter, waarvan twee zoons huwen. Aan de Zuid- Cornelis Middelveld dijk - toen nog Bezuiden de Rijp - in de afgeknotte molen bij Spijkerboor, woonde Cor Willemz. Middelveld (De Kriel) met zijn vrouw Jannetje Dinkla. Hij had zijn tuin bij het Jagersbruggetje. Zij kregen zoon Dirk en dochter Jannie. Deze laatste huwde met Niek Roelofsen. De Reus De familie De Reus was voornamelijk aanwezig in Schermerhorn. Bijna twee eeuwen te rug kwam er al een Rengert de Reus vanuit Ransdorp naar Schermerhorn om daar te trou wen met Antje Koenders. De meeste mannelijke nakomelingen belandden in de land- en tuinbouw. In de Schermer, maar ook in de Eilandspolder vonden zij hun werkplek. De laatst bekende tuinder, die in de Eilandspolder actief was, woonde op Noordeinde (van Graft). Rengert de Reus, geboren in Schermerhorn in 1895, was naast fabrieksarbeider ook tuinder, maar verhuurde ook grond aan tuinders. Hij stierf'in het harnas' op zijn tuin. Ijs; JPF m. 'Jm 154 - ■n 1

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 158