Roemer Pieter was een tuinder van formaat, zowel zijn gestalte als zijn uitmuntende tuinderskwa liteiten. Zijn vóórfamilie kwam uit de Schermer, onder Oterleek. Daar had voorvader Jacob (1778-1816) een veebedrijf met Maartje Schoon (1777-1867). via de Beemster naar De Rijp, waar zijn vader Jacob, gehuwd met streek als warmoezenier. Pieter (1905-1986) huwde met Helena Hooijberg uit de Beemster. Hij was een 'koude grond' teler, maar had ook veel platglas en kassen. Jo Manassen schreef in 1958 over Piet: "Als de wind wakkert slaapt hij niet, ook al beveiligt hij met stormlatten alles tegen glasschade. Hij probeert het ook met bloemen en dat lukt. Zijn prachtige lelies hebben wel op het altaar bij meneer pastoor gestaan en Piet Roemer is helemaal niet katholiek. Hij bukt zich, schuift het glas opzij en woelt voorzichtig met een gekloofde vinger door de aarde. Hij praat tegen de tomatenplantjes en tegen zijn bloemkolenHij zegt: 'Het wordt toch tijd dat jullie komen jongens, waar zijn jullie nouKijk: jij geeft teveel. Drie kooltjes! Of heb je er nog méér, broer!" Jo Manassen liet zich ook uit over de toekomst van de tuinderij: Ons vak is er een van rijzen en dalen, zegt Piet Roemer. Maar hij bewijst dat het kan: kweken onder glas en kweken in kassen. Dat is van het grootste belang voor het dorp, want wat blijft er over als het zijn tuinbouw niet weet vast te houden en te verbeteren? Een arbeidersdorp. Een dorp van forenzen. Eigen industrie heeft De Rijp nog niet. Er zijn nog 47 tuinders in het dorp. Ze geven met elkaar De Rijp een eigen gezicht". De Vries Geertje Roelofsen huwde met Klaas de Vries (1855-1921) uit Bovenkarspel. Vijf generaties terug huwde rond 1750 Oene de Vries te Heeg met Grietje Frederiks, dus van Friese af komst zoals de naam al deed vermoeden. Diens zoon Meindert trok naar West-Friesland en werd een familie van schuitenmakers. Dat duurde voort tot Klaas z'n vader Jan er de brui aan gaf en landbouwer werd. Ook Klaas was tuinier/landbouwer en was degene die met twee zonen van z'n oom Lammert naar De Rijp trok. Klaas zijn eerste vrouw, Trijntje Pennekamp, was na acht dagen huwelijk overleden. Zijn tweede vrouw, Betje Rijkenberg, kwam van Assendelft en zal mede de oorzaak zijn geweest van hun gang naar De Rijp. Zij kregen twee huwbare zonen die later tuinder werden, maar zich niet in de Eilandspolder vestigden. Bij zijn derde vrouw, Geertje Roelofs komen daar nog twee huwbare zonen bij, te weten Henk en Dorus de Vries, beiden tuinders in De Eilandspolder. Oom Lammert (1844-1870) bracht twee zonen, Pieter en Lammert, als tuinder naar De Rijp. Uit Henk en Dorus werden nog twee tuinders geboren die het einde van de tuinderij meemaakten. Poel Begin i9e eeuw vinden we veehouder Gerrit Poel in de Beemster, gehuwd met Geertje Zwart, die elf kinderen kregen. Zijn zoon Jan, gehuwd met Antje Steltenpool, kreeg drie De lijn naar Pieter leidt Neeltje Oortwijn, neer- 153 T

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 157