kwam. Hij werd warmoezenier/tuinder in de Eilandspolder en huwde met Aafje Kuiper. Hendrik startte een glastuinbouwbedrijf vlak achter Graft en hield dat vol tot zijn zoon Freek (1935-2009) het stokje overnam. Hendrik was lid van de O.A.B. Freek kon het zo n beetje uitzingen tot zijn kassen in 1996 werden overgenomen door Siemjan Vethman van Camping 'Welgelegen. Bark Aardappel poot mach ine Jan was eerst veehouder, alvorens hij overstapte op de tuinbouw. Als we vijf generaties teruggaan komen we in Warder terecht bij Zijmon Bark. Er zijn echter geen tuinders in de familie Bark aangetroffen, wel boeren. Dirk, de vader van Jan, was sluiswachter in Jisp. Daar is in 1900 ook Jan ter wereld gekomen. Jan huwde in 1922 met Geertje Valk uit De Rijp en vestigde zich in Graft aan de Dorpsstraat. Jan ontpopte zich als uitvinder, want van zijn hand is een zaaiapparaat. Het apparaat was twee wielig en werd met de hand voortbewogen. Bovenop was een reservoir voor de te zaaien producten van bonen tot aardappelen. Door het vooruit te duwen maakte je een groef waarin op regelmatige afstand een boon of iets an ders in viel. Twee kleine omgekeerde ploegschaartjes er achter duwden de groef weer dicht. Dit principe is nooit veranderd, ook niet op de reusachtige zaaimachines van tegenwoordig. Het wrange was dat de zuinige Jan van zijn uitvinding niet de vruchten heeft geplukt. Hij ging met z'n uitvinding naar Celis van Voorden, die het apparaat maakte en deze, onder oc trooi, op de markt bracht. Jan was in 1951 secretaris van de O.A.B. M. C. van Voorden 1 Patent' Celis van Voorden Vrede voort De oudst gevonden voorouder was Berend, geb. in 1745 in Ammels, Pruissen. Zijn zoon, de wever Ger- rit, geboren in 1780 te Vrede, Munsterland, wandelde naar Holland en huwde in 1807 met Aagje Alles uit De Rijp. Geen onbekende naam in De Rijp. Vier ge neraties verder, na wat omzwervingen via Amsterdam en Jisp, komen we bij Nicolaas Vredevoort 1911-1981, zoon van de warmoezenier Antonius en Catharina Klaver. Nicolaas was Rijper en had samen met z'n broer Antonius een tuiniersbedrijf. Uit Niek en z'n vrouw Maria Anna Greuter werden acht dochters en zeven zoons geboren. Geen van de zoons hebben het bedrijf voortgezet. Nicolaas was ook vertegenwoordi ger van de L.T.B. m Nicolaas Vredevoort '52 OOSTEINDE 142 - DE RIJP (N.-H.) (Octr. A 161407) TELEFOON (K 2997) - 3 - L. vJ: i I f 11 *1

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 156