Waterpeil, vernatting en ontwatering Er waren meer veranderingen in de Eilandspolder. Het waterpeil in de polder was als werkgebied afgestemd geweest op het werk van boeren en tuinders. Als natuurgebied werd nu vooral ook gekeken bij welke waterstand vogels het meeste voedsel konden vinden en welke planten in het gebied konden groeien. Op een aantal percelen, vaak voormalige tuinderslandjes, werd (en wordt) het peil zelfs kunstma tig hoog gehouden om het land nat en drassig te houden. Omdat veen door ontwatering en oxydatie verdwijnt, 'zakt1 het gebied in zijn geheel. De landjes werden niet meer, zoals voorheen, voortdurend opgehoogd met bagger uit de sloten. Een ander grondgebruik werd noodzakelijk om zo de grond aan te vullen en/of het ver dwijnen van het veen te vertragen. In 2002 werd een discussieavond gehouden over de toekomst van de Eilandspolder, geor ganiseerd door Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie, WLTO, Kring Noord-Holland Midden. Deze werd opgericht in 1991, en is in 2005 opgegaan in de LTÓ. Aanwezig waren de Provincie, de dijkgraaf, Noord-Hollands Landschap en Staatsbosbe heer. In deze discussie werd de tuinbouw overigens in het geheel niet meer genoemd. Er werd gesproken over de toekomst van de boeren en ook over de door natuurorganisaties gewenste vernatting van het veen. Mogelijk kan dit vernatten het zakken van het veen vertragen, maar het maakt tegelijkertijd het werk van boeren moeilijker. Tijdens de bijeenkomst werd afgesproken om een stuurgroep te benoemen. Ook de Oud heidkundige Vereniging Het Schermereiland had een standpunt tegen vernatting: Het bestuur van de OHV is van mening dat de Eilandspolder uit cultuurhistorisch oogpunt van onschatbare waarde is. Zij vindt dat het huidige cultuurlandschap gehandhaafd moet blijven. Het open landschapdat een goed oord voor de weidevogels garandeertkan alleen door de boeren in stand gehouden worden. Een beheer dat niet door de boeren gedaan wordt, zal veel kostbaarder zijn en het einde betekenen van de beweiding en bemaaiing. Hierdoor zal het huidige cultuurlandschap verloren gaan en het paradijs voor de vogels verdwijnen En zo werden vele meningen geuit en door de stuurgroep geïnventariseerd. De plannen werden uitgewerkt tot een zogenaamd 'Eilandspolderplan', dat in 2004 werd gepresen teerd. In dit plan werd aangegeven hoe natuurbescherming, landbouw, waterschap en overheden gezamenlijk natuur en landbouw in het veenweidegebied Eilandspolder wilden behouden en versterken. Een op te richten Beheerplatform, aangestuurd door een brede stuurgroep, moest de uitvoering van het plan gaan leiden. Niet iedereen was het echter eens met de voorgestelde plannen in het rapport. De voor naamste kritiek was dat voorgestelde maatregelen teveel het belang dienden van de agra riërs en onvoldoende rekening werd gehouden met de Natura 2000 richtlijnen. Deze kritiek leidde tot de oprichting van de Stichting Open Polderseen club die zich inzet voor behoud van het oorspronkelijk karakter van de Eilandspolder en voor de instandhou ding van dit natuurgebied. Een stichting ook die organisaties als Staatsbosbeheer op haar plichten wijst, en vindt dat deze zich met het verpachten van land aan agrariërs ontrekt aan haar primaire taak de natuur in stand te houden. Vrienden van elkaar? Wij durven het niet te zeggen. "5 ■■■■■■■IlilISMSl m wmmmmmmmmÊmm si s

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 119