waren De bollenteelt, op aaneengesloten land en buiten de beheers- en natuurgebieden van de Eilandspolder, bleek wel winstgevend. Een aantal tuinders ging van teelt op de vollegrond over naar glasteelt. Maar ook hier speelden conflicterende belangen een rol. De Alkmaarsche Courant van 9 juli 1996 bevatte een artikel over de verschillende me ningen over de glastuinbouw in de Eilandspolder. Aanleiding was het bestemmingsplan "Landelijk Gebied", waarin de gemeente Graft-De Rijp de oppervlakte aan glastuinbouw in de polder beperkte tot 1000 m2. Als argument werd de grote landschappelijke waarde van het open gebied gegeven. De landbouworganisatie WLTO-afdeling Graft-De Rijp was het hier niet mee eens en vroeg een verruiming van tuinbouwglas tot 2000 m2 aan. Woordvoerster mevrouw Klaver van het kMilieu Contact Eilandspolder' vond echter dat omwille van het open landschap en de weidevogels die daarin verblijven, geen vierkante meter glas moest worden toegestaan: "Er is een werkplan voor dit open veenweidegebied opgesteld. Daarin draait het om natuurproductie. Daar steekt de provincie anderhalf miljoen ruiden in. Dan qa ie toch qeen kassen bouwen zonder 11-1990 voelde Ide ver let land ndspol- inbouw ers ook de kon- in 1994 voelden nieuwe ^stelijke Destem- Toen kassen ongewenst1 werdeny stond dit er al niet meer. Bij het Westeinde van De Rijp1956 En zo brak er opnieuw een onzekere tijd aan voor de overgebleven tuinders. Velen vroegen zich at of het nog mogelijk was om in de Eilandspolder te blijven werken. Alleen voor de boeren leek er nog een toekomst mogelijk. De natuurorganisaties zagen in boeren betere beheerders van de natuur dan in de tuin ders. Boeren kregen in ruil voor een natuurvriendelijk beheer van hun grond een finan ciële compensatie. e maisveld hectare, uinders

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 115