naar de situatie van de tuinbouw van vóór 1920, toen er meer gemengde bedrijfjes waren, en de bagger samen met de mest van koeien voor een vruchtbaar land zorgden. Helemaal vreemd was haar idee niet, want er waren meer tuinders die werkten zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Zoals Rijper Willem Nibbering die in een artikel in de Polder Express van 22-11-1990 vertelde dat hij werkte zoals zijn oude vader dat al tientallen jaren had gedaan. Hij voelde zich als tuinder zo verbonden met zijn land in de polder dat hij daar nooit van wilde ver trekken. Hij teelde kleinschalig voor een aantal winkels en voor de huisverkoop. Het land bleef vruchtbaar door de bagger uit de sloot en de eigengemaakte compost. Willem Nibbering hield duidelijk van zijn vak: Stel dat er niets wordt afgenomen, dan ga ik evengoed door met mijn tuin. Het klinkt gek, maar het is een soort gedrevenheid". Deze alternatieve vorm van tuinbouw is echter nooit tot bloei gekomen in de Eilandspol der. De meeste tuinders waren al vertrokken voor de biologisch-dynamische tuinbouw populair begon te worden, en waarschijnlijk speelde bij de nog werkzame tuinders ook economische motieven een rol. Ongewenste tuinbouw in de polder In 1995 werd de Tuinbouwvereniging Schermer en Omstreken opgeheven. Het einde kon digde zich begin jaren 60 al aan. De tuinders waren bijna allemaal verdwenen, in 1994 waren er nog slechts drie bij de vereniging aangesloten. Zowel boeren als tuinders voelden zich in toenemende mate beknot in hun vrijheid van ondernemen. In de Alkmaarsche Courant van 27 oktober 1993 verscheen een artikel over het nieuwe bestemmingsplan van de gemeente Graft-De Rijp en de reactie hierop van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO). De agrariërs vonden dat het nieuwe bestem mingsplan hen teveel beperkingen oplegde. De teelt van ruwvoer (maïs, bieten) was nog jaar geleden de helft van de Tuinder Piet Roelofsen loopt door zijn vergunningsvrije maisveld Eilandspolder tuinbouwge bied was". De boeren zagen ook een inkrimping van hun bouwvak tot een halve hectare, en meerdere beperkende maatregelen. Zij vreesden dat zij hetzelfde lot als de tuinders achterna zouden eaan.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 114