Wc® Met de plotselinge dood van Sam Verdonk in 1977 kwam er ook een abrupt einde aan de (massale) eilandenhandel. De rust keerde terug in de polder, maar nog steeds waren veel landjes in handen van 'stedelingen. Landjes die ook vandaag de dag nog te herkennen zijn aan de veelal provisorische beschoeiingen en de soms flink uit de kluiten gewassen bomen. Of exoten, zoals de rij coniferen nabij de Dirkies in de 'kom' van Graft. Hoe zien de landjes er anno zoi6 uit? Natura 2000 is heden ten dage het controlerende orgaan in de Eilandspolder. Rond het millennium werd alles, dus ook bebouwingen en beplanting, vastgelegd en daarmee kan ïovem- Jnden, ifbraak enkele lf maar wilden 1 1974, oepen- uur de )ver de ;n paar verden De Slag de overheid elke nieuwe boom, opstal (of poging daartoe) controleren en laten verwij deren. Maar er zit, zoals meestal, wel ruimte tussen het handhaven van de regels en de dagelijkse praktijk. De kans op een bezoekje van een handhaver is vanwege budgettaire redenen niet zo groot. Er bestaat tussen particulieren onderling nog steeds een levendige handel in stukjes grond, dit komt simpelweg omdat Staatsbosbeheer er (nog steeds) min der voor betaalt dan een particulier. Ook is er kritiek op het open landschap-beleid^ van SBB. Verschillende door de organisatie gekochte landjes zijn nog steeds niet ontdaan van bomen. met in van seismi Kran tenen De Vereniging tot behoud van de Eilandspolder is inmiddels ter ziele, evenals een groot deel van de eerste landeigenaren. Het overdoen van de landjes aan hun nageslacht bleek - gezien de soms slechte staat van onderhoud en alle verplichtingen - geen goede keuze. Zo is het aantal stedelingen/eigenaren in de loop der jaren flink uitgedund. Volgens ramingen zijn er heden ten dage nog zo'n 75 over. Niet echt veel, maar voor SBB en Landschap Noord-Holland nog steeds een (te) grote drempel in hun streven het gebied weer weids en open te laten zijn, zoals in de tijd dat de Eilandspolder het domein van boeren en vele tuinders was. eheten >ehalve huizen 44) bij dwinst m met

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 111